Cechovikas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Cechovikas (rus. Цеховик) – pogrindinis TSRS verslininkas.

Pogrindžio fenomenas yra toks, kad nei organizuoti nelegalią gamyklą, nei pardavinėti produkciją buvo neįmanoma. Todėl cechovikai rado išeitį: oficialios valstybinės struktūros bazėje jie gamino produkciją ir oficiali struktūra oficialiai ar neoficialiai ją pardavinėjo. Tokia struktūra, kurioje viskas buvo nelegalu, būdavo labai greitai atskleidžiama valstybinių organų (tai atlikdavo Skyrius kovai su socialistinės nuosavybės grobstymais rus. Отдел по борьбе с хищениями социалистической собственности). Pinigai būdavo uždirbami klastojant nurašymo aktus apie faktiškai tinkamų medžiagų ar geros produkcijos sunaikinimą ir daug kitų būdų. Pogrindiniai biznieriai, „baltosios apykaklės“, gamyklose sukurdavo neapskaitytas materialines vertybes, kurios paskui virsdavo neapskaityta produkcija ir ją pardavinėdavo per valstybines organizacijas. Papildomą produkciją dažniausiai gamino tos pačios gamyklos darbininkai net nežinodami, kad gamina neapskaitytą produkciją.

Cechoviku priimta vadinti asmenis, kurie organizavo komercines struktūras. Vienažingsniai veiksmai, tokie, kaip nemotyvuotas nurašymas, išnešimas iš gamyklos buvo baudžiami pagal kitą straipsnį.

Paradoksalu tai, kad gamykloms įvykdyti oficialias normas ir laikytis taisyklių juridiškai buvo neįmanoma, o ekonomiškai neapsimokėjo. Cechovikų darbas tampriai siejosi su barterio supratimu ir t. t. Gamykloms buvo sunku gauti pakankamą kiekį resursų ir įvykdyti planus, kartais – ir oficialiai parduoti produkciją.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]