Byglio sąsiauris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Byglio sąsiauris

Beagle sąsiauris (isp. Canal del Beagle) – siauras sąsiauris pačiuose Pietų Amerikos pietuose, Ugnies Žemės salyne.[1] Skiria pagrindinę salyno salą Isla Grande nuo kitų salų (Nuevos, Piktono, Lenokso, Navarino, Hosto, Londonderio, Stiuarto ir kt.). Sąsiaurio ilgis yra 240 km, o plotis siekia 5 – 13 km. 1978–1984 m. dėl piečiau Byglio sąsiaurio esančių salų vyko konfliktas tarp Argentinos ir Čilės. Nors sąsiauris laivuojamas, saugesni yra Dreiko ir Magelano sąsiauriai. Pagrindiniai uostai – Ušuaja (Argentina) ir Puerto Viljamsas (Čilė).

Ledinis vanduo Atlanto ir Ramiojo vandenyno sandūroje yra geras maisto šaltinis daugybės išilgai kanalo išsibarčiusių salų gyventojams. Byglio sąsiauris yra tolima, tuščia įvairiausių jūros gyvenimo apraiškų buveinė. Statūs kalnai, ledynai ir kriokliai sudaro natūralų amfiteatrą, kuriame savo grožybėje vaidinamas gamtos spektaklis. Joje yra didžiulė paukščių įvairovė: kirai, audrapaukščiai, albatrosai, pingvinai.

Sąsiauris pavadintas, pro jį praplaukusio laivo HMS Beagle (juo vyko Č. Darvino ekspedicija) vardu.

Byglio sąsiauris

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Byglio sąsiauris. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003