Buzukis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Buzukis
Klasifikacija
Garsų diapazonas

Buzukis (gr. το μπουζούκι; dgs. τα μπουζούκια) – graikų styginis gnaibomasis instrumentas, kurio metalo atspalvio garsas išgaunamas specialia plokštele – mediatoriumi. Buzukis laikomas daugelio kitų styginių instrumentų pirmtaku. Šis instrumentas turi pailginto pusrutulio korpusą su ilgu kaklu. Savo išvaizda jis panašus į mandoliną.

Buzukis gali būti dviejų rūšių:

  • Turintis tris poras stygų – „trichordas“
  • Turintis keturias poras stygų – „tetrachordas“

Graikijoje šis muzikos instrumentas anksčiau buvo žinomas kaip pandūra. Pirmosios žinios apie jį randamos dar IV a. prieš Kristų Mantineia marmure vaizduojamoje fygų satyro Marsijaus ir Apolono muzikinėje dvikovoje. Šiuo metu jis eksponuojamas Nacionaliniame Atėnų archeologijos muziejuje.

Buzuki pavadinimas kildinamas iš turkų kalbos žargono „bozouk sazo“, kuriuo buvo vadinamas garsus turkų liaudies instrumentas. Šis pavadinimas reiškia „neveikiantis, pakeistas“ ir atspindi išskirtinę instrumento formą ir dydį.

Moderniojoje Graikijoje išliko daug senųjų muzikos ir šokio bruožų. Iki šiol visoje šalyje labai populiarūs Buzuki vakarai, kada grojant šiam instrumentui skamba Rebetiko muzika. Pagal tradicijas tokius šokius šoka tik vienas žmogus, o kiti priklaupę ploja ir iš šonų mėto baltas servetėles, kurios krenta ant galvų, pečių ir stalų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]