Brūkšninis kodas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Brūkšniniu kodu užrašyta „WIKIPEDIA“

Brūkšninis kodas (barkodas yra neteiktina svetimybė) – tai įvairaus pločio nevienodu atstumu išdėstytų lygiagrečių brūkšnelių seka, žyminti kodą. Spausdinamas ant įvairių gaminių bei jų etikečių. Juo naudojantis informacija apie gaminį greitai ir patikimai įvedama į kompiuterizuotą sistemą.

Brūkšninį kodą 1949 m. išrado amerikiečiai N. Woodland ir B. Silver.[1]

Prekių numeravimo brūkšniniais kodais nauda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

EAN prekių numeravimo sistema skirta automatizuoti atsiskaitymą mažmeninėje prekyboje. Manoma, kad ši sistema mažmeninėje prekyboje padarė ne mažesnį perversmą negu savitarna. Pagerėjo aptarnavimas, pagreitėjo atsiskaitymas, palengvėjo kasininko darbas. Lengvesnis ir prekybos proceso valdymas, nes bet kuriuo metu iš parduotuvės kompiuterinės sistemos galima gauti visą informaciją apie kiekvieno pavadinimo prekę. Parduotuvėje, kurioje naudojama prekių numeravimo sistema, pirkėjas garantuotas, kad kasininkas neapsirinka (tyčia ar netyčia) vertindamas jo pirkinį.

Tokioje parduotuvėje dauguma prekių (ne mažiau kaip 85 %) turi būti žymimos brūkšniniais kodais, todėl prekybininkai reikalauja, kad gamintojai prekes žymėtų gamybos metu. Tuos pačius numerius galima naudoti ir gamybos valdymo sistemoje, sudarant sandėrius, vykdant įvairias logistines operacijas. Taip pat palengvėjo prekių paklausos tyrimas bei prekybininkų darbo efektyvumo nustatymas.

Kaip registruoti prekes?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įmonė, norinti numeruoti savo prekes turi įstoti į EAN Lietuva Asociaciją (EAN – European Article Numbering – Europos prekių numeravimas), atsakančią už prekių ir paslaugų numeravimo sistemas ir brūkšninį kodavimą. Ši tarptautinė numeravimo sistema pradėta naudoti 1973 m. JAV ir Kanadoje, nuo 1977 m. Europoje ir kituose žemynuose, o nuo 1994 m. ir Lietuvoje. Šiuo metu asociacijoje daugiau kaip 1000 šalies įmonių, ir šis skaičius didėja.

Prekių numeriai ant gaminio žymimi skaitmenimis ir juos atitinkančiu brūkšniniu kodu, kuriame kiekvienas skaitmuo žymimas dviem skirtingo pločio brūkšniais ir dviem tarpais. Kodai žymi šalį, pavadinimą, gamintoją, kainą. Informacija, reikalinga prekiniam čekiui atspausdinti, gaunama pagal šiuos prekių numerius iš kasos aparato, kompiuterinio terminalo ar serverio.

Kiti numeravimo variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 1. Prekes galima numeruoti ne tik tarptautiniais prekių numeriais, bet ir įmonių vidaus numeriais bei specialiais numeriais, kuriais žymimos neturinčios pastovaus svorio prekės. Kaip naudoti numerius nusprendžia Nacionalinė kodavimo organizacija arba gamintojas ir prekybininkas. Tokiu būdu koduojamos prekės, sveriamos svarstyklėmis su etikečių ir brūkšninių kodų spausdinimo įrenginiu. Etiketės iš karto tvirtinamos prie pasvertų prekių.
  • 2. Pagal EAN sistemą galima koduoti siuntas, taip palengvinant prekių sandėliavimo ir ekspedijavimo operacijas.
  • 3. EAN transportavimo etiketė sudaroma naudojant specialiai sukurtą paskirties identifikatorių sistemą, kuria nustatoma kokia informacija po jų yra pateikiama. Transportavimo etiketėje brūkšniniu kodu koduojama informacija apie siunčiamas prekes, siuntėją ir t. t.

Spausdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Užsakant pakuotę ar etiketes prekėms, kurioms suteikti EAN prekių numeriai, būtina nustatyti simbolio dydį, spalvas ir vietą. Tai turėtų daryti pakuotę ar etiketę projektuojantis kvalifikuotas specialistas – dizaineris, tačiau nesudėtingus projektus gali daryti ir patys gamintojai.

Brūkšninių kodų nuskaitymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Brūkšninių kodų nuskaitymo kokybę ir greitį nulemia daugelis skirtingų faktorių. Neretai kaltė suverčiama kodų skaitytuvui, nors iš tikrųjų klaida gali būti įvelta brūkšninio kodo gamybos metu. Keletas rekomendacijų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį:

  1. Simbolis ant prekės turi būti kuo lygesnėje paviršiaus vietoje, reiktų vengti mažų diametrų ir gilesnių negu 12 mm įdubimų. Jei etiketė su simboliu turi būti užklijuota ant mažo diametro cilindro formos pakuotės, tai šiuo atveju simbolis turėtų būti išdėstomas išilgai jo dedamosios.
  2. Jei etiketė su simboliu yra uždengiama plėvele, tai ji turi būti pakankamai skaidri ir prigludusi prie etiketės, kad skaitančio prietaiso šviesos spinduliai nebūtų išsklaidomi.
  3. Ant prekės turi būti tik vienas simbolis. Priešingu atveju gali būti nuskaityti keli numeriai, klaidingai fiksuojantys dar vieną pirkinį.
  4. Prekių žymėjimui naudojant specialiu termo spausdintuvu atspausdintus lipdukus (tokius spausdina ir elektroninių svarstyklių spausdintuvai), reikia atsiminti, kad atspaudas ant temperatūrai jautraus popieriaus išlieka kontrastingas ribotą laiko tarpą, be to jis labai jautrus įvairiems pašaliniams poveikiams. Todėl rekomenduojama naudoti terminius spausdintuvus su dažančia juostele.

Šalies, kurioje gaminta prekė nustatymas pagal brūkšninį kodą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Brūkšninio kodo pradžioje esantys simboliai (skaičiai) parodo kokioje šalyje prekei yra priskirtas brūkšninis kodas. Šie skaičiai neparodo kurioje šalyje prekė yra pagaminta. Pavyzdžiui:

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. SKYRIUS, Rimvydas. Informacijos ir komunikacijos technologijos. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2005, 53 p. ISBN 9986-19-770-8.