Bolokas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bolokų likučiai iš XVI a. nuskendusio laivo „Mary Rose“, iškelto 1982 m.

Bolokas (angl. ballock, bollock dagger, ballock knife) – durklas su specifinės formos rankena, kurios gardą sudaro du ovalūs gumbai, ir ilga, smailia, tiesia simetriška dviašmene geležte.

Bolokai buvo populiarūs XIII–XVIII a. Škotijoje, Anglijoje ir Flandrijoje. Juos plačiai kaip papildomą ginklą prie ieties ir kalavijo naudojo Škotijos-Anglijos pasienio zonoje veikę pasienio reiveriai (angl. border reivers) – žmonės, puldinėję žemes kitoje sienos pusėje ir grobę gyvulius. Škotai bolokus naudojo panašiai kaip škotiškus dirkus.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Durklo rankena dažnai medinė, o rankena ir gardos gumbai sudaro veną gabalą. Rankenos viršuje, kur garda pereina į geležtę, virš gardos paprastai būna metalinė plokštelė.

Rankeną XVI–XVII a. dažnai darydavo iš buksmedžio (lot. Buxus) šaknies, o buksmedį Anglijoje tada vadino dudgeon, todėl dažnai tokius durklus vadino dudgeon dagger ('durklas buksmedžio rankena').

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis ballock ar bollock reiškia vyro kiaušinėlį (sėklidę). Durklas taip buvo pavadintas todėl, kad durklo gardą sudarantys gumbai primena vyro kiaušinėlius. D. Britanijoje karalienės Viktorijos laikais ginklų istorikai bandė pakeisti šio durklo pavadinimą į kidney dagger (inkstiškas durklas), kadangi tie gumbai primena ir žmogaus inkstus[1].

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Blair, C. (1962). European and American Arms c. 1100–1800. B. T. Batsford, London. ISBN T000017733