Biva (ežeras)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Biva
Vieta Japonija
Plotas 670,4 km²
Kranto linijos ilgis 235,2 km
Didžiausias gylis 103,58 m
Tūris 27,5 km³
Įteka daugiau nei 400 mažų upių
Išteka Seta
Vikiteka Biva

Bivos ežeras (jap. 琵琶湖 = Biwa-ko), anksčiau žinomas kaip Omio ežeras, yra didžiausias gėlavandenis ežeras Japonijoje, įsikūręs Šigos prefektūroje. Ežeras buvo plačiai aprašomas Japonijos literatūroje.

Bivos ežero reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ežero plotas – apie 670 km², tiek pat kiek ir Avadžio salos. Ežerą maitina daugiau nei 400 mažų upelių. Ežero vanduo naudojamas gerti – tai didžiulis vandens rezervuaras, aprūpinantis geriamuoju vandeniu apie 15 mln. žmonių. Bivos ežeras taip pat yra namai gėlavandenėms žuvims, tokioms kaip upėtakiai.

Pavasarį ir rudenį dėl gausių kritulių ežero paviršius pakyla 3 metrus. Pagrindinė ežero ištaka – Setos upė, Osakos įlankoje įtekanti į Ramųjį vandenyną.

Bivos ežero kanalas, iškastas XIX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje ir vėliau Taišio laikotarpiu išplėstas, tapo svarbiu susisiekimo keliu su Kiotu.

Ežero geologinė istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bivos ežeras laikomas trečiu pagal senumą tarp visų ežerų pasaulyje (po Baikalo ir Tanganikos). Manoma, kad ežeras susidarė prieš 4 mln. metų. Dėl tokio ilgo ežero gyvavimo, čia labai įvairi ekosistema: mokslininkai teigia, kad ežere veisiasi 1100 rūšių gyvių, o 58 rūšys nesutinkamos jokioje kitoje pasaulio vietoje, tik šiame ežere. Ežeras labai svarbus ir vandens paukščiams – kasmet jų apie 5000 aplanko ežerą.

Aplinkos įstatymai ežerui išsaugoti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl savo unikalumo ir bioįvairovės, ežerą stengiamasi kaip galima geriau išsaugoti. Pavyzdžiui, 1981 m. priimtas įstatymas, kuriuo bandoma apsaugoti ežerą nuo eutrofikacijos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 35°20′ š. pl. 136°10′ r. ilg. / 35.333°š. pl. 136.167°r. ilg. / 35.333; 136.167

Biva (ežeras) – kelionių gidai, susiję su straipsniu