Beksterio efektas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Beksterio efektas, arba augalų jautrumas – šiuolaikinė pseudomokslinė koncepcija, teigianti, kad augalai turi emocijas; gali jausti baimę ir džiaugsmą, savaip bendrauti su žmonėmis ar kitomis gyvomis būtybėmis. Augalų jaučiamas emocijas tariamai galima stebėti melo detektoriumi (poligrafu).

Efektas pavadintas pagal Cleve Backster, kuris 1966 metais paskelbė esą pavyko poligrafu užfiksuoti augalų jausmus.

Nors augalai ir turi sudėtingą reagavimo į dirgiklius sistemą, tačiau neturėdami limbinės sistemos ir smegenų, jie jokiu būdu negali turėti emocijų, juo labiau išmatuojamų poligrafu. Baksterio efektas priskiriamas pseudomokslams ir daugiausia palaikymo susilaukia tik iš naujojo amžiaus tikėjimų, Gajos hipotezės palaikytojų ir įvairių pseudomokslininkų.

Skeptikai remiasi ir faktu, kad nėra nei vieno plačiai pripažįstamo ir kitose laboratorijose kontroliuojamomis sąlygomis sėkmingai pakartoto eksperimento, kuris įrodytų šias augalų savybes.

Taip pat, kai kiti eksperimentai nepatvirtino Beksterio teorijos, jis ir jo palaikytojai pasirėmė ad hoc hipoteze, kad augalai turi būti nusiteikę eksperimentui. Tokiu būdu ši teorija tampa nepatikrinama iš principo, kadangi bet kokį nesėkmingą eksperimento rezultatą galima paaiškinti augalų nenusiteikimu.

Galiausiai, poligrafas yra sukurtas atsižvelgiant į žmogaus fizines savybes ir pritaikytas žmogui.

Nuorodos ir šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]