Audra (paveikslas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Audra
Giorgione, The tempest.jpg
Menininkas Džordžonė
Metai apie 15071508
Meno kryptis Renesansas
Medžiagos, technika aliejinis paveikslas, drobė
Matmenys 82 cm × 73 cm
Miestas (vieta) Venecija, Italija
Muziejus Akademijos galerija

„Audra“ – italų renesanso dailininko Džordžonės (apie 14771510) paveikslas. Apibūdinamas vienu reikšmingiausių renesanso dailės peizažų.[1] Saugomas Akademijos galerijoje Venecijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveikslą „Audra“ Marcantonio Michiel 1530 m. matė Venecijos įtakingo aristokrato Gabriele Vendramin kolekcijoje. Jis jį aprašė taip: „mažas peizažas su audra ir čigone su kareiviu“. Šis paaiškinimas vėlesnių interpretuotojų buvo atmestas kaip labai paprastas. Atkreipiamas dėmesys, kad vyras yra ne kareivis, o moteris − ne čigonė. Kita vertus, paveikslas galbūt visai neturi jokios konkrečios temos. Džordžonė jį sukūrė tikriausiai prieš pat savo mirtį 1510 m. Jis buvo vienas pirmųjų dailininkų vakarietiškame mene, kuris įtaigumo siekdavo paveikslo nuotaika, o ne konkretaus turinio pavaizdavimu. Tyrimai rodo, kad vietoj kareivio figūros pradiniame eskize Džordžonė buvo nutapęs nuogą moterį.[2] Tai gali rodyti, kad paveikslas iš pat pradžių neturėjo aiškaus plano ir dailininkas daug improvizavo jį tapydamas.

Paveikslo paskirtis nežinoma. Iš paveiksle esančių detalių neįmanoma nuspėti ar jis mitologinis, ar religinis, ar skirtas kuriai progai. To meto paveiksluose įvairios detalės turėjo simbolinę, metaforinę prasmę, tačiau Džordžonės kūrinyje jos yra tik spėjamos įvairių interpretuotojų. Paveiksle vaizduojama upė, miestas, kareivio ir nuogos moters su kūdikiu figūros pirmajame plane. Tolumoje vaizduojami artėjantys audros debesys, kuriuos iliuminuoja žaibas. Pirmojo plano žmonių figūros ramios, atsipalaidavusios. Ryšiai tarp kareivio ir moters su kūdikiu neaiškūs. Tarp įvairių scenos spėjimų: mitinis Apolono gimimas, Džordžonės šeima, Bokačo novelės herojai, biblijinė Mergelės Marijos ir Juozapo kelionė į Egiptą, bei daugelis kitų.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Encyclopaedia Britannica
  2. Bruce, Cole. Titian and Venetian painting, 1450–1590. Westview Press, – 1999. ISBN 0-8133-9043-5. p. 52
  3. Settis, Salvatore. Giorgione’s Tempest. University of Chicago Press, 1994

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]