Astrid Lindgren

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Astrida Lindgren)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Astrida Lindgren
Astrid Anna Emilia Lindgren
Lindgren 1960.jpg
Astrid Lindgren 1960 m.
Gimė: 1907 m. lapkričio 14 d.
Vimmerby, Švedija
Mirė: 2002 m. sausio 28 d. (94 metai)
Stokholmas, Švedija
Veikla: žymi švedų vaikų rašytoja, kurios didžioji dauguma knygų buvo išverstos į 85 kalbas ir išspausdintos daugiau nei 100 valstybių.
Commons-logo.svg Vikiteka: Astrid LindgrenVikiteka

Astrid Anna Emilia Lindgren (1907 m. lapkričio 14 d. – 2002 m. sausio 28 d.) – žymi švedų vaikiškų knygų rašytoja, kurios didžioji dauguma knygų buvo išverstos į 85 kalbas ir išspausdintos daugiau nei 100 valstybių.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Astrida Lindgren užaugo Näs miestelyje, netoli Vimmerbio, Smålande ir didžioji dalis jos knygų buvo paremtos Lindgren vaikystės prisiminimais. Pepė Ilgakojinė, žymiausias jos personažas iš tiesų buvo sugalvotas jos dukrelės Karinos.

Astrida Lindgren buvo Samuelio Augusto Ericssono ir Hannos Džonson dukra. Turėjo dvi seseris. Jos brolis, Gunaras Ericssonas, buvo Švedijos parlamento narys. Baigus mokyklą, Lindgren pradėjo dirbti vietinėje Vimmerbio laikraščio redakcijoje. Jai 18 metų pastojus nuo vyriausiojo redaktoriaus, šis norėjo Astridą vesti, tačiau to nenorėjo pati Astrida. 1926 m. Kopenhagoje A. Lindgren susilaukė sūnaus Larso netekėjusi.

1926 m., rašytoja persikėlė gyventi į Stokholmą, mokėsi norėdama tapti mašininke ir stenografininke. 1931 m. ji sukūrė šeimą su savo bosu, Sture’o Lindgren (18981952). Po 3 metų, 1934 m., Astrida susilaukė antrojo vaiko, Karinos, kuri vėliau tapo vertėja. Šeima 1941 m. persikėlė į Dalagatano apartamentus, pro kurių langus matėsi visas Vasaparkenas, kuriame rašytoja gyveno iki pat mirties.


Astrida Lindgren mirė 2002 m., sulaukusi garbingo 94 m. amžiaus. Po jos mirties, Švedijos vyriausybė įkūrė Astridos Lindgren Memorialinį Apdovanojimą A. Lindgren garbei. Šis apdovanojimas yra didžiausias pasaulyje piniginis apdovanojimas vaikų ir jaunimo literatūros rašytojams, kurio suma – 5 mln. Švedijos kronų.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]