Astrid Lindgren

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Astrida Lindgren)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Astrida Lindgren
Astrid Anna Emilia Lindgren
Lindgren 1960.jpg
Astrid Lindgren 1960 m.
Gimė: 1907 m. lapkričio 14 d.
Vimerbis, Švedija
Mirė: 2002 m. sausio 28 d. (94 metai)
Stokholmas, Švedija
Tautybė: švedė
Tėvas: Samuel August Ericsson
Motina: Hanna Jonson
Sutuoktinis(-ė): Sture Lindgren
Veikla: vaikų rašytoja
Commons-logo.svg Vikiteka: Astrid LindgrenVikiteka

Astrid Anna Emilia Lindgren (1907 m. lapkričio 14 d. – 2002 m. sausio 28 d.) – žymi švedų vaikiškų knygų rašytoja, kurios didžioji dauguma knygų buvo išverstos į 85 kalbas ir išspausdintos daugiau nei 100 valstybių.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Astrida Lindgren užaugo Neso miestelyje, netoli Vimerbio, Smolande ir didžioji dalis jos knygų buvo paremtos Lindgren vaikystės prisiminimais. Pepė Ilgakojinė, žymiausias jos personažas iš tiesų buvo sugalvotas jos dukrelės Karinos.

Astrida Lindgren buvo Samuelio Augusto Eriksono ir Hanos Džonson dukra. Turėjo dvi seseris. Jos brolis, Gunaras Eriksonas, buvo Švedijos parlamento narys. Baigus mokyklą, Lindgren pradėjo dirbti vietinėje Vimerbio laikraščio redakcijoje. Jai 18 metų pastojus nuo vyriausiojo redaktoriaus, šis norėjo Astridą vesti, tačiau to nenorėjo pati Astrida. 1926 m. Kopenhagoje A. Lindgren susilaukė sūnaus Larso netekėjusi.

1926 m., rašytoja persikėlė gyventi į Stokholmą, mokėsi norėdama tapti mašininke ir stenografininke. 1931 m. ji sukūrė šeimą su savo viršininku, Sturu Lindgrenu (18981952). Po 3 metų, 1934 m., Astrida susilaukė antrojo vaiko, Karinos, kuri vėliau tapo vertėja. Šeima 1941 m. persikėlė į Dalagatano apartamentus, pro kurių langus matėsi visas Vasaparkenas, kur rašytoja gyveno iki pat mirties.

Astrida Lindgren mirė 2002 m., sulaukusi garbingo 94 m. amžiaus. Po jos mirties, Švedijos vyriausybė įkūrė Astridos Lindgren atminimo apdovanojimą rašytojos garbei. Šis apdovanojimas yra didžiausias pasaulyje piniginis apdovanojimas vaikų ir jaunimo literatūros rašytojams, kurio suma – 5.2 mln. Švedijos kronų.

Apdovanojimai[taisyti | redaguoti kodą]

Rašytojos garbei pavadintas asteroidas 3204 Lindgren, švedų palydovas Astrid, jos atvaizdas yra ant 20 Švedijos kronų banknoto.

Bibliografija[taisyti | redaguoti kodą]

Žymiausi kūriniai:

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]