Aptarimas:Praamžius

Page contents not supported in other languages.
Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kai kurie faktai šiame straipsnyje turėtų būti peržiūrėti, patikrinti. Dundulienės medžiaga nelaikytina moksline informacija. Ji rėmėsi tokiais autoriais, kaip T. Narbutas, kuris yra ir keleto falsifikacijų autorius. Narbutas aprašydamas ir idealizuodamas lietuvių mitologiją rėmėsi ne lietuviškais šaltiniais (pvz. Prūsiškais), taip pat daugelis jo šaltinių neaiškūs (tai gali būti ir paties interpretacijos bei falsifikacijos). Straipsnis - kratinys įvairių mokslinių ir ne mokslinių teorijų. Welnias 2007.03.31


  • Pastebejimas (daugiau noras uzhvesti ant diskusijos): kiek mano atmintis atsimena, tai shita "Praamzhio" teorija propagavo lyg ir Dunduliene (o gal kazhkas kitas?), bet pati shi teorija atvirai dvelkia krikshchionishka "pseudopagonybe", populiaria XVIII-XIX a., tad aktualus Praamzhio pagristumas atrodo abejotinas.
  • Semantiniai ir semiotiniai tautosakos tyrimai rodo, kad Dievu senoves lietuviai vadino Menuli (kaip dievybe), tuo pat metu, dievo - zhemes kurejo ivaizdis nera budingas politeistinems religijoms (kaipo baltu): paprastai tikima Zheme-motina bei kosminiu apvaisintoju, kurie ir pagimdo pasauli, kartu su dievu panteonu (naturalus religijos vystymasis). Monoteistines kryptys jau atsiranda paskui, kultams igyjant didesne socialine reikshme, bei kovojant tarp valdzhios (susitapatinant valdzhiai su vienu ish politeistiniu dievu). Bendrai, vertetu pastebeti, kad vyrishkos lyties dievas-sutverejas pats savaime yra prasminis nonsensas (gimdantis vyras!), akivaizdzhiai demonstruojantis ivykusi devybiu vaidmenu pasikeitima. Aishku, galimu variaciju - daugybe.
  • Praamzhio savybes (gaidys, kova su Velniu ir pan.) man labai primena Perkuna, kuris XIX a. romantistu buvo pakishamas, kaipo aukshchiausias Lietuviu dievas. Man kazhkaip nesinoretu sieti to Praamzhio su Zhemynos apvaisintoju (kuiliu). :-)

--Tractor 18:58, 1 Bal 2005 (EEST)

Kadangi šią temą radau prie "nesutvarkytų" ir jau seniai neliestų straipsnių, maniau patvarkyti ir papildyti ją iš turimų šaltinių, įskaitant ir Dundulienės knygą. Kol kas aš tik bandau sugrupuoti, nekeisdama buvusių tekstų. Bet jei šios knygos turinys netinka, galiu nieko nekeisti. Jouli 19:16, 1 Bal 2005 (EEST)
Keisk, keisk :-) Ash tiesiog ant diskusiju norejau uzhvesti, todel ir parashiau tuos prieshtaravimus. Nes ta senoves lietuviu mitologija tai baisiai slidi ir paini tema :-) Ale ir idomi, ar ne? :-) --Tractor 19:27, 1 Bal 2005 (EEST)
Dėl įdomumo ir užsivedžiau. Tada taip: rašysiu ką turiu, o vėliau galima bus keisti ar pildyti, po to užtikrinta, kad atsiras dar daugiau norinčių ir žinančių. Jouli 19:40, 1 Bal 2005 (EEST)
Uhum :-) jei rasiu, ka papildyti, pabandysiu prisideti :-) Nors jau koki 15 metu praejo nuo to laiko, kai shita sriti lindau :-) --Tractor 23:42, 1 Bal 2005 (EEST) P.S. (Knutuxui) keblu vertinti ta straipsni, kaip nesutvarkyta. Tai, greichiau, moksliniu ginchu objektas :-)

Pradėkite diskusiją apie Praamžius

Pradėti diskusiją