Aptarimas:Dievas

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Manau, straipsnis tokiu pavadinimu turėtų būti apie patį terminą dievas, kaip skiriasi ir kuo panaši dievo sąvoka įvairiose religijose, kas davė pagrinda atsirasti dievo idėjai, kaip ji vystėsi istorijoje, listas nuorodų į straipsnius apie konkrečių religijų dievus (judaizmo, krikščionybės, islamo bei politeistinių) ir panašiai. Šia prasme dievas rašomas mažaja raide, didžiaja tik krikščionių ir sen. baltų Dievas – kadangi jie neturi papildomų vardų ir šią savoką galima laikyti vardu (šaltinio nepamenu, kažkokiame lituanistiniame veikale skaičiau).

Lietuvių Dievas turėtų būti iškeltas į atskirą baltų mitologijos straipsnį, krikščionių Dievui ir Jahvei taip pat reikėtų atskiro straipsnio. Tam greičiausiai reiktų padaryti ir disambig puslapį.

Jei sutinkate su tokiais pakeitimais, imčiausi kiek galėdamas pataisyti, bent jau sukurčiau struktūrą ir kiek žinios leidžia parašyčiau pagrindinius straipsnius. --Nomad 11:37, 31 Rugpjūčio 2005 (EEST)

Sutinku, disambig ir atskiri straipsniai būtų ne prošal. knutux 11:43, 2005 Rugpjūčio 31 (EEST)

Dievas ir mokslas[redaguoti vikitekstą]

Dėl įrodymų apie tvaną ir kt. Paprastai tai nėra pateikiama kaip dievo egzistavimo įrodymai, o tik kaip šventuosiuose raštuose (Biblijoje) aprašytų dalykų istoriškumo įrodymas. Remiantis tuo bandoma teigti, kad „įrodomi“ ir kiti teiginiai. Bet Bibliją pažodžiui skaito tik nedidelė dalis krikščionių, todėl tie argumentai yra daugiau periferinio reiškiniai, nors gal ir verta čia juos paminėti. Dirgela 16:53, 31 Rugpjūčio 2005 (EEST)

Matai, kol apie dievą nepasakoma nieko, išskyrus „jis yra“, mokslas neturi už ko užsikabinti. O kai pasakoma kažkas konkrečiau, pavyzdžiui, „prieš tiek ir tiek metų Dievas suorganizavo pasiplaukiojimą“, tą jau galima tirti ir patvirtinti/paneigti. Dievas iki galo taip nepaneigiamas (moksle turbūt niekas iki galo nepaneigiama), tačiau pats tvano darymas – paneigtas. Kažką tokio norėjau pasakyti. T.y., kad pačio dievo egzistavimo mokslas nei tiria nei ką, tačiau konkrečią dievo veiklą žemėje – jei tokia vyksta – galima tirti ir tikrinti, yra tokia ar ne. Kad ir tas tvanas ar gydomas maldų poveikis.

Dar pratęsiu parašydamas apie dievo „veiklą“ per kitus žmones, a la Jėzus pagydė apendicitą per chirurgą – kad moksle nebūtina ir net negalima ieškoti papildomų teorijų, jei kažkurį reiškinį paaiškina jau turimos. T.y. jei ligonio pasveikimą galima paaiškinti chirurgo darbu, mokslo požiūriu visai nereikalinga ieškoti tam dar ir papildomų priežasčių. Kažkas tokio. Dabar sunkiai sekasi formuluoti, per daug pavargęs.

Tiesa, Europoje tvanu iš tiesų tiki saujelė, tačiau JAV kreacionizmas labai paplitęs. Vyksta pastovios kovos dėl evoliucijos teorijos dėstymo ir taip toliau. Ten sunkus atvejis. --Nomad 18:31, 31 Rugpjūčio 2005 (EEST)