Apsirengusi Macha

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Apsirengusi Macha
Menininkas Fransiskas Goja
Metai apie 18001807
Meno kryptis Romantizmas
Medžiagos, technika aliejinis paveikslas, drobė
Matmenys 95 cm × 190 cm
Miestas (vieta) Madridas
Muziejus Prado muziejus

Apsirengusi Macha (isp. La maja vestida, Apsirengusi macha) – ispanų dailininko Fransisko Gojos (17461828) paveikslas, esantis Prado muziejuje Madride. Poruojamas su kiek garsesniu F. Gojos paveikslu „Nuoga Macha“. Abiejuose paveiksluose vaizduojama ta pati moteris ir jie abu kabo vienas šalia kito muziejuje. Tarp abiejuose paveiksluose vaizduojamos moters yra šiek tiek skirtumų jos figūroje. „Apsirengusioje Machoje“ moters šypsena yra platesnė, ji užima didesnę paveikslo erdvę nei „Nuogoje Machoje“. Gali būti, kad jos šypsena yra skirta savo pačios nuogos atvaizdui kitame paveiksle (Goja tikriausiai žinojo, kad abu paveikslai kabos tame pačiame kambaryje pas užsakovą Manuel Godoy).

Macha (isp. Maja) − labai paplitęs vardas tarp to meto žemo sluoksnio Ispanijos miestų gyventojų, kurie išsiskyrė laisvu elgesiu, ekscentriška apranga, virtęs bendriniu sluoksnio atstovų pavadinimu.

Apie paveikslą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gali būti, kad Ispanijos karalienės Marijos Luizos favoritas Manuel Godoy suteikė progą Fransiskui Gojai konkuruoti nuogo kūno vaizdavime su iškiliausiu Ispanijos dailininku Diegu Velaskesu, kuris, kaip Goja, savo metu buvo karališkosios šeimos oficialus tapytojas. Manuel Godoy apie 1802 m. po Albos kunigaikštienės mirties įsigijo Diego Velaskeso paveikslą „Rokbio Venera“, kuriame vaizduojama nuoga moteris. Šis paveikslas buvo gerai žinomas tarp Ispanijos karaliaus aplinkos aristokratų. Vėliau jis kabojo privačiame Manuel Godoy kambaryje kartu su kitais paveikslais, vaizdavusiais nuogą Venerą ir F. Gojos „Machos“ paveikslais.

„Apsirengusi Macha“ datuojama nutapyta vėliau nei „Nuoga Macha“. Paveikslas pradėtas tikriausiai 1800 ir baigtas iki 1807 m. Abiejuose paveiksluose vaizduojama toji pati viliojanti, seksuali moteris. Pagal du spėjimų variantus, tai gali būti Pepita Tudó, Manuel Godoy meilužė, arba Albos kunigaikštienė María Cayetana de Silva, kurią F. Goja jau buvo kelis kartus nutapęs anksčiau. Pastarąją versiją linkstama atmesti, nes vaizduoti nuogą kunigaikštienę būtų buvę labai nepriimtina. Trečia versija, F. Goja vaizduojamai moteriai suteikė kelių asmenybių bruožus.

Paveiksle vaizduojama moteris apsirengusi permatomais rūbais ir ne mažiau viliojanti nei paveiksle „Nuoga Macha“. Paveikslas su „Nuoga Macha“ pirmą kartą paminėtas 1808 m. Chosė Bonaparto agento Frédéric Quillet, kuris surašė Manuel Godoy turimus paveikslus. 1813 m. paveikslai paminėti kitą kartą karaliui Ferdinandui VII konfiskavus Manuel Godoy nuosavybę ir juose vaizduojamos moterys pavadintos čigonėmis. 1808−1813 m. paveikslas buvo San Fernando karališkojoje menų akademijoje, 1813−1836 m. jį buvo konfiskavusi Inkvizicija, 1836−1901 m. paveikslas vėl buvo San Fernando karališkojoje menų akademijoje. 1901 m. „Apsirengusi Macha“ perkelta į Prado muziejų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]