Apollo 1

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Apollo 1
Apollo 1 logotipas
Apollo 1 logotipas
Misijos statistika
Pavadinimas Apollo 1
Įgulos narių skaičius 3
Įgulos nariai Grissom, White, Chaffee
Raketa Saturn IB
Paleidimo vieta JAV, Florida, Kanaveralo kyšulio kosminė stotis
Paleidimo data 1967 m. vasario 21 d.
Nusileidimo vieta Atlanto vandenynas, į šiaurę nuo Puerto Riko
Misijos trukmė 14 dienų
Misijos tikslas išbandyti įgulos ir variklių modulius Žemės orbitoje - užduotis neįvykdyta (visi astronautai žuvo bandymo metu)

Apollo 1NASA vykdoma kosminė misija, kuri pradžioje buvo vadinama AS-204. Ši misija buvo neįvykdyta, nes įgulos nariai žuvo gaisro metu per bandymus 1967 m. sausio 27 d. Visi trys astronautai buvo parinkti pirmajai žmogaus pilotuojamai Apollo programai – "Gus" Grissom, Ed White ir Roger B. Chaffee. Numatytas šios misijos tikslas buvo išbandyti įgulos ir variklių modulius Žemės orbitoje.

Anksčiau, 1966 m., buvo atlikti trys nepilotuojami Apollo programos skrydžiai, tačiau NASA planavo numerius suteikti tik į kosmosą pakilusiems erdvėlaiviams. Pagerbdami žuvusius šią AS-204 misiją NASA pavadino Apollo 1.

Tragiškos bandomojo paleidimo pratybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1967 sausio 27 d. buvo numatyta atlikti bandymą, kurio tikslas – patikrinti, kaip erdvėlaivis veiks be išorinių energijos šaltinių. Prieš bandomąjį paleidimą astronautai kelias valandas laukė įgulos modulyje Saturn IB raketos viršuje, nes bandymas kelis kartus buvo atidėtas dėl techninių nesklandumų – įtartino kvapo, ryšio sutrikimų ir kt.

18 val. 20 min. vietos laiku nesklandumai buvo pašalinti ir po 10 minučių įvyko tariamasis startas. Po minutės skrydžių valdymo centras išgirdo, jog kabinoje prasidėjo gaisras. Nors raketoje degalų nebuvo, kabina buvo uždaryta 3 liukais ir pripildyta suslėgto deguonies, todėl gaisras greitai išplito ir technikai nespėjo išlaisvinti astronautų.