Andy Kaufman

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Endis Kaufmanas (Andy Kaufman, 1949 m. sausio 17 d. – 1984 m. gegužės 16 d.) – amerikiečių komikas ir kompozitorius. Vienas garsiausių antihumoristų, nemėgdavo, kai jį vadindavo komediantu. Jo žodžiais, „aš gyvenime nesu nė karto pajuokavęs“.

Ankstyvieji darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą sykį publikos dėmesį Endis Kaufmanas patraukė dar 1970-aisiais su veikėju, pavadintu „Užsienietis“ (A Foreign Man) – asmuo iš Kaspiaro (išgalvota sala Kaspijos jūroje). Jis vaidindavo komedijų klubuose, dažnai šaipydavosi iš žinomų personažų – Niksono ir kitų. Dirbtinu akcentu sakydavo, pavyzdžiui: „Aš norėčiau imituoti misterį Karterį, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentą“. Tada, tuo pačiu balsu: „Sveiki, aš esu Džimas Karteris, Jungtinių Valstijų prezidentas. Labai jums ačiū.“ (I would like to imitate Meester Carter, de President of de United States. Hello, I am Meester Carter, de President of de United States. Thenk you veddy much).
Po tokios apgailėtinos vaidybos žmonėms mažiausiai norėdavosi juoktis. Tačiau iškart po to jis persirengdavo Elviu Presliu ir jį vaidindavo taip gerai, kad pats Preslis vėliau pripažino, kaip savo mėgstamiausią „antrininką“. Žiūrovai suprasdavo, kad ankstesnė prasta vaidyba buvo tyčinis išsidirbinėjimas. Tokie išsidirbinėjimai netruko tapti Kaufmano prekiniu ženklu.

1975 m. Endis Kaufmanas, kaip kviestinis svečias, pradėjo dalyvauti NBC televizijos laidoje Saturday Night Live. Ten taip pat išdarinėdavo keistus ir ne visiems juokingus dalykus bei vaidindavo savo Užsienietį.

Latka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Latka Gravas buvo kitas Endžio Kaufmano personažas situacijų komedijoje „Taxi“ 1978 metais. Pats Kaufmanas situacijų komedijų nemėgo, su juo dažnai būdavo sunku susitarti dėl vaidinimo.

Kartais jo pasirodymuose audiencija reikalaudavo pamatyti Latką. Atsakydamas į vieną tokį reikalavimą, jis paskelbė, kad dabar ketina perskaityti visą Skoto Ficdžeraldo knygą „Didysis Gatsbis“. Žiūrovai prapliupo juokais, manydami, kad čia pokštas. Tačiau tai nebuvo pokštas – Kaufmanas iš tiesų prieš salę garsiai perskaitė visą knygą nuo pradžios iki galo. Publika liko šokiruota.

Tonis Kliftonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tonis Kliftonas (Tony Clifton) – užgaulus ir grubus dainininkas – buvo garsiausias Endžio Kaufmano įsikūnijimas. Iš pradžių jis tik „apšildydavo“ publiką ir pristatydavo Kaufmaną prieš šio pasirodymus, vėliau pradėjo rengti savo koncertus. Kliftoną vaidindavo ne tik pats Kaufmanas – kartais tai būdavo jo brolis Maiklas (Michael), kartais – draugas Bobas Zmuda. Labai ilgą laiką beveik nieks nežinojo, kad Tonis Kliftonas nėra realus asmuo. Žinių ir kitos laidos imdavo iš jo interviu kaip iš Kaufmano padėjėjo. Prabilus apie Kaufmaną, Kliftonas kalbėdavo įžeidžiančiai ir užgauliai, kaltindavo Endį, kad yra jo išnaudojamas.

Endžio Kaufmano iniciatyva Tonis Kliftonas gavo kviestinio svečio rolę komedijoje Taxi. Tačiau pademonstravęs ten nesugyvendinamą charakterį ir beveik sukėlęs muštynes, Kliftonas apsaugos darbuotojų buvo išmestas iš ABC studijos. Šis incidentas buvo plačiai aprašytas vietos laikraščiuose.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]