Andrea del Verrocchio

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Andrea del Verrocchio
Gimė: 1435 m.
Mirė: 1488 m. (~53 metai)
Veikla: italų XV a. Ankstyvojo Renesanso dailininkas, skulptorius ir juvelyras iš Florencijos
Commons-logo.svg Vikiteka: Andrea del VerrocchioVikiteka
Andrea del Verrocchio „Bartolomeo Colleoni“ (apie 1485, Venecija)

Andrea del Verrocchio arba tiesiog Verrocchio (liet. Andrea del Verokjas, tikr. Andrea di Michele Cione, apie 14351488 m.) – italų XV a. Ankstyvojo Renesanso dailininkas, skulptorius ir juvelyras iš Florencijos. Verrocchio pagarsėjęs kaip Leonardo da Vinčio mokytojas. Svarbiausiu jo darbu laikomas paminklas kondotjerui Bartolomeo Colleoni Venecijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Andrea di Michele Cione gimė apie 1435 m. Florencijoje. Tėvas Michele di Francesco buvo plytų ir koklių lipdytojas. Iš jaunumės Andrea mokėsi auksakalystės pas Giuliano del Verrocchio nuo kurio gaus savo pravardę. Metęs mokslus Andrea vertėsi kaip juvelyras, skulptorius, tapytojas. Maža žinių apie jo jaunystės dienas. Jo skulptūroje jaučiama Donatelo ir Antonio Rossellino įtaka. Minima, kad jis buvęs Alesso Baldovinetti mokiniu, bei, gali būti, kad dirbo Prato mieste su Sandro Botticelli kaip Fra Filippo Lippi pagalbininkai. Savo vardą Andrea susikūrė 1472 m. sukūręs Florencijos Medičių šeimai Piero ir Giovanni de’Medici skulptūrą.

Po to, su Medičių globa, Verrocchio atidarė savo dailės mokyklą, kurioje mokėsi Lorenzo di Credi, Leonardo da Vinci, Domenico Ghirlandaio, Luca Signorelli, Pietro Perugino. Manoma, kad tuo metu Verrocchio galėjo pabūvoti Romoje. Gyvenimo pabaigoje Verrocchio persikėlė į Veneciją, kur atidarė savo studiją (studiją Florencijoje prižiūrėjo Lorenzo di Credi). Venecijoje dailininkas pagal užsakymą sukūrė vietos kondotjerui Bartolomeo Colleoni pomirtinį paminklą, kuris laikomas jo šedevru. Verrocchio mirė 1488 m. Venecijoje.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors iš pažiūros Verrocchio turėjo būti sukūręs daug kūrinių, tačiau vos keli tapybos ir ne ką daugiau skulptūros darbų dabar jam yra priskiriami. Apie 1470 m. datuotas „Madona su vaiku“ paveikslas, manoma, tikrai yra jo. Paveikslas „Tobijas ir arkangelas Rafaelis“ tapytas, manoma, su Domenico Ghirlandaio pagalba, o žuvį šiame paveiksle nutapė Leonardo da Vinci. „Madona su Šv. Jonu ir Šv. Donatu“ – kūrinys Pistojos katedrai – buvo baigtas Lorenzo di Credi. Paveiksle „Kristaus krikštas“, datuojamame 1475 m., angelas kairėje tapytas Leonardo da Vinci ir, greičiausiai, dalis peizažo. Giorgio Vasari teigimu, Verrocchio, pamatęs kaip tapo Leonardo da Vinci, nusprendė daugiau niekuomet nebeimti teptuko į rankas. Maždaug nuo 1475 m. iš tikro Andrea atsidėjo labiau skulptūrai.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka