Ananda Marga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Ananda Marga, Palaimos keliasinduistinės kilmės religija, įkurta Indijoje 1955. Sektos įkūrėjas – Shrii Shrii Anandamurti (P. R. Sarkar). Priskiriama sektoms žudikėms, kaltinama ginklų ir narkotikų prekyba, Indijoje uždrausta nuo 1972, kur dabar veikia kitais pavadinimais. Sekta veikia ~150 pasaulio šalių, bendras narių skaičius gali siekti nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų tūkstančių (pačios sektos teigimu – apie milijoną). Ananda Marga skyrius buvo registruotas ir Lietuvoje, 1996 teisinė jo veikla nutraukta. Šiuo metu Lietuvoje gali būti kelios dešimtys šios sektos narių.

Savo tikėjimą sekta vadina universaliu, „neohumanistiniu“ ir pan., praktikuoja jogą, meditacijas, tiki induizmo dievais, visų pirma, Šiva. Kitų religijų dievai interpretuojami kaip induizmo dievų apsireiškimai. Formaliai sekta save priešpastato induizmui, teigdama, kad neigia kastų sistemą. Aktyviai reklamuojasi, kaip tarptautinė labdaros organizacija.

Sektos įkūrėjas 1971 Shrii Shrii Anandamurti (19211990) ir 4 kiti sektos nariai Indijoje buvo nuteisti už 6 sektos narių nužudymą. Po kelerių metų sektoje buvo nužudyti dar 18 žmonių. 1978 į valdžią atėjus Indirai Gandi, jam buvo pritaikyta amnestija. XX a. 10-ojo dešimtmečio pradžioje sekta susilaukė daug pasekėjų Rumunijoje, jais pasinaudodama, darė psichiatrinius eksperimentus su vaikais, gyvenančiais vaikų namuose. Sekta kaltinama dėl teroristinių aktų (Sidnėjaus Hilton viešbučio sprogdinimas 1978), sektos narių savižudybių, Indijoje – dėl riaušių Purulia mieste 2003, Italijoje – neteisėta farmacine veikla. Dalis kaltinimų teisiškai neįrodyti. Sekta neslepia politinių tikslų (Valstybių kontrolė, socialinių ir ekonominių struktūrų perdirbimas pagal sektos sukurtą modelį, branduolinių ginklų valdymas ir pan.). Po Shrii Shrii Anandamurti mirties, sektos veikla nesustojo, manoma, kad sekta Indijoje gali turėti karines stovyklas, kaupti ginkluotę. Pačios sektos atstovai visus kaltinimus ir netgi teismus neigia, pateikdami, kaip Indijos valdžios propagandą ir samokslą. Prieš sektos kritikus kartais bylinėjasi.