Ananda Marga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Ananda margos logotipas

Ananda Marga (hindi आनंद मार्ग = ānanda mārga „palaimos kelias“) – hinduistinės kilmės socialinė ir dvasinė organizacija, įkurta Indijoje 1955 m. Jos įkūrėjas – Prabhatas Ranždanas Sarkaras, žinomas savo dvasiniu vardu Šri Šri Anandamūrti.

Sarkaras įsteigė „Ananda margą“, skelbdamas jos tikslą „išvaduoti savastį ir tarnauti žmonijai“. Tais pačiais metais Džamalpure buvo įšventinti pirmieji mokytojai (ačarjos). Organizacijai pradėjus augti, ji įsivėlė į konfliktą su Vakarų Bengaliją valdžiusia komunistų partija. 1967 m. buvo užpulta „Ananda margos“ būstinė. 1971 m. Sarkaras buvo įkalintas, kaltinant organizacijos narių nužudymu, o 1973 m. kalėjime bandytas nunuodyti.

1978 m. vasario 13 d. Sidnėjuje, „Hilton“ viešbutyje per Tautų Sandraugos vyriausybių vadovų regioninį suvažiavimą buvo surengta teroristinė ataka (sprogdinimas), kurios metu žuvo 3 žmonės. Buvo įtarinėjama, kad išpuolį surengė „Ananda margos“ nariai. 1982 m. 17 organizacijos narių (sanjasinų) buvo sumušti iki mirties Kalkutoje, kai vyko į konferenciją. 1995 m. organizacija pateko į skandalą, kai Bengalijos Purulijos rajone danų veikėjas Nilsas Hokas („Ananda marga“ narys) vykdė ginklų kontrabandą.

1990 m. mirus Sarkarui, organizacijos prezidentu išrinktas ačarja Šradhananda Avadhuta.

Savo tikėjimą „Ananda marga“ vadina universaliu, neohumanistiniu ir pan., praktikuoja jogą, meditacijas. Pasisako prieš kastų sistemą, palaiko švietimo plėtrą.