Amenemis I

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Amenemis I
Amenemhat I Caire 01.jpg
Amenemis I
Dvyliktoji Egipto dinastija
Mirė: 1962 m. pr. m. e. m.
Egipto faraonas
Valdė: -
Pirmtakas: Mentuhotepas IV
Įpėdinis: Senusretas I
Commons-logo.svg Vikiteka: Amenemis IVikiteka


Amenemis I (Amenemhatas I, Amenemhetas I, m. 1962 m. pr. m. e.) – pirmasis dvyliktos Egipto dinastijos faraonas. Kadangi Amenemis I nebuvo karališko kraujo ėmėsi įvairių priemonių užtikrinti savo kaip karaliaus valdžią. Valdė 1991 m. pr. m. e.-1962 m. pr. m. e.

Padidino nomarchų galias, reformavo administracinę valdymo sistemą. Jo valdymo laikotarpiu sugrįžta prie piramidžių kompleksų statybos (pastatė 55 m. piramidę), sukurta literatūrinių darbų („Nefertitės pranašystė“). Pakeitė sostinės vietą, iš Tėbų į Itžtavį. Organizavo kampanijas į Nubiją ir kovojo su klajokliais.

Jo sūnus Senusretas I sekė Amenemio I keliu, pastatė piramidę Lište. Tačiau Amenemas II nesilaikė tradicijos ir nepastatė piramidės. Senusreto I piramidė daug panašesnė į šeštosios dinastijos piramides, negu jo tėvo pastatytoji. Manoma, kad Senusretas I ir Amenemis I valdymu dalinosi maždaug 10-12 metų. Pradėjo kartu valdyti vienuoliktais Amenemio I valdymo metais.

Manoma, 12 (kartu su tėvu) valdymo metais Senusretas I suoraganizavo tėvo nužudymą. Amenemis I mirė nuo savo paties sargybinių rankų. Palaidotas el-Lište.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Wolfgang Kosack: Berliner Hefte zur ägyptischen Literatur 1 – 12: Teil I. 1 – 6/ Teil II. 7 – 12 (2 Bände). Paralleltexte in Hieroglyphen mit Einführungen und Übersetzung. Heft 9: Die Lehre des Königs Amenemhet I. an seinen Sohn. Verlag Christoph Brunner, Basel 2015. ISBN 978-3-906206-11-0.


RamsesIIEgypt.jpg Egipto faraonai
Vidurinė karalystė

Dvylikta dinastija
Amenemis I -> Senusretas I -> Amenemis II -> Senusretas II ->
Senusretas III -> Amenemis III -> Amenemis IV -> Sobekneferu