Pereiti prie turinio

Alias (stalo žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Alias (stalo žaidimas)
Žaidėjai4+
Amžiaus kategorija7+
Pasiruošimo laikaskelios minutės
Žaidimo laikas45+ minučių
Atsitiktinimumo tikimybėPrikllauso nuo: ištrauktos kortelės,
žodžio numerio, sėkmės

Alias, arba Pasakyk kitaipstalo žaidimas, kurio esmė - kitiems žaidėjams apibūdinti kortelėje parašytą žodį taip, kad šie jį atspėtų. Žaidimas gali būti žaidžiamas ir keturiese, ir didelėmis komandomis.

Žaidimo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio alias, reiškiančio "dar žinomas kaip". Lietuviškai žaidimo pavadinimas verčiamas "Pasakyk kitaip".

Alias buvo sukurtas Suomijoje, jo autorius Nelostuote Oy. Alias yra registruotas N. Oy kompanijos Tactic prekinis ženklas. Žaidimas parduotuvių lentynas pasiekė 1990-ųjų pradžioje ir tapo vienu populiariausių vakarėlių žaidimu Suomijoje. Šiuo metu yra kelios skirtingos Alias versijos: New Alias, Alias Family, Junior Alias - su lengvesniais žodžiais, kuriuos žinotų vaikai, kelioninė Alias versija ir naujausia - DVD Alias versija.

Žaidimo versijos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Be tradicinio Alias, yra daug skirtingų šio žaidimo versijų. Apačioje trumpai aprašomos Lietuvoje platinamos Alias žaidimo versijos.

Yra dvi Alias Piešk versijos: įprasta ir skirta mažiesiems žaidėjams nuo penkerių metų. Šis žaidimas nuo paprasto skiriasi tuo, kad kortelėje užrašytą dalyką reikia ne apibūdinti žodžiais, o nupiešti.

Ši Alias versija yra skirta vyresniems žaidėjams nei įprastinė - rekomenduojamas amžius yra penkiolika ir daugiau metų. Nuo įprasto Alias jis skiriasi vienu papildomu langeliu "Party", ant kurio atsistojus reikia aiškinti žodžius įvairiais neįprastais būdais, pavyzdžiui, šokinėjant ant vienos kojos, apibūdinti žodžius skirtingomis nuotaikomis.

Junior Alias skirtas jauniausiems žaidimo gerbėjams. Jį žaisti gali vaikai nuo 5 metų. Ši versija ne tik spalvingesnė - iš jos išimti sudėtingi žodžiai, kurių vaikai gali nežinoti. Be to, apibūdinti reikia ne tik žodžius, bet ir paveikslėlius.

Alias (raudonas)

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši Alias versijas yra panaši į tradicinį Alias tiek žaidimo lenta, be papildomų laukelių, išskyrus "apiplėšimo" langelius. Alias raudoname naudojami sudėtingesnių formų žodžiai. Žaidimas tinkamas žaisti tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Alias pagrindas - daugybė kortelių su skirtingais žodžiais aiškinimui.
Komanda gali pasirinkti vieną iš šešių skirtingų spalvų žaidimo figūrėlių.

Žemiau pateikiamos taisyklės trumpai primiršusiems ar tingintiems skaityti ir detalios taisyklės. Pradedantiesiems žaidėjams rekomenduojama perskaityti detalizuotą taisyklių variantą.

Taisyklės trumpai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  • Komandos žaidžia paeiliui. Aiškinantysis ir spėjantysis keičiasi vietomis kiekviename rate.
  • Atspėtų žodžių skaičius lygus žingsniams pirmyn žaidimo lauke - po vieną žingsnį už kiekvieną žodį.
  • Padarytos klaidos ir neaiškinti žodžiai lygūs žingsniams atgal žaidimo lauke - po vieną žingsnį atgal už kiekvieną klaidą.
  • Laukelio ant kurio stovi figūrėlė numeris nurodo spėjamo žodžio numerį. Pirmame rate šį skaičių pasako priešininko komanda (nuo 1 iki 8).
  • Užlipus ant balto laukelio žaidžiamas "apiplėšimas" su 6 kortelėmis ir be smėlio laikrodžio.
  • Laimi komanda, pirmoji pasiekusi finišą.

Kortelės su žodžiais sumaišomos ir dedamos į kaladę. Apatinė kaladės kortelė apverčiama, kad būtų galima pastebėti, jog sužaistos jau visos kaladės kortelės ir iš naujo maišyti kaladę.

Komandos burtų keliu nusprendžia žaidimo eiliškumą. Jos pasirenka žaidimo figūrėles ir padeda jas žaidimo lauke ant laukelio "START FINISH". Pradedančios žaidimą komandos nariai tarpusavyje susitaria, kuris žaidėjas aiškins žodžius, o kuris spės.

Aiškinantysis ima iš kaladės korteles (15-20 kortelių), o kitos komandos nariai pasako jam žodžio numerį nuo 1 iki 8, pavyzdžiui, 4. Aiškinantysis žaidėjas apverčia smėlio laikrodį ir ima aiškinti žodį, pažymėtą 4 numeriu. Po kiekvieno teisingai atspėto žodžio aiškinantysis žaidėjas deda kortelę ant stalo ir imasi aiškinti kitos kortelės žodį, pažymėtą 4 numeriu.

Kai visas smėlis laikrodyje subyra žemyn, kitų komandų nariai sušunka "pyyyypt" - tai reiškia, kad spėjančiosios komandos laikas pasibaigė ir teisė spėti pereina kitai komandai. Pasibaigus spėjimui skirtam laikui, spėjanti komanda suskaičiuoja, kiek žodžių atspėjo - tai galima padaryti pagal ant stalo atidėtas korteles. Jei tokių kortelių yra, pavyzdžiui, 7, tai komanda perkelia savo figūrėlę 7 laukeliais į priekį (jei buvo padarytos klaidos, grįžtama atgal tiek laukelių, kiek padaryta klaidų).

Tada ateina eilė spėti kitai komandai. Jau panaudotos kortelės padedamos atskirai, o nenaudotos perduodamos spėjančiai komandai. Po pirmojo rato spėjami žodžiai, kurių numeris nurodytas žaidimo lauke, ant kurio stovi komandos figūrėlė (kiekvienas laukelis pažymėtas numeriais nuo 1 iki 8). Spėjantysis ir aiškinantysis keičiasi vietomis kiekvieną žaidimo ratą.


Aiškinimo taisyklės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aiškinant negalima naudoti spėjamo žodžio dalių arba darybiškai giminingų jam žodžių, žodžių, turinčių tą pačią šaknį. Pavyzdžiui, žodžio "šautuvas" negalima aiškinti vartojant žodį "šauti", kadangi šie žodžiai turi bendrą šaknį. Jei spėdamas žodžių junginį "distancinis valdymas" spėjantysis atspėja žodį "valdymas", tuomet toliau aiškinantysis žaidėjas gali vartoti šį žodį.

Galima vartoti sinonimus ir antonimus. Pavyzdžiui, apie žodį "didelis" galima pasakyti, jog tai žodžio "mažas" antonimas. Negalima sakyti žodžio atitikmens kita kalba, pavyzdžiui, tą patį žodį "didelis" apibūdinti kaip "big" ("didelis" angliškai).

Kalbėti galima taip greitai, kaip norima.

Teisė "apiplėšti"

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kuomet komanda perkelia savo figūrėlę virš kurio nors iš 5 šviesių kvadratų žaidimo lauke, kitame žaidimo rate ji žaidžia "apiplėšimą". "Apiplėšimas" žaidžiamas ir tuomet, kai komandos figūrėlė nesustojo baltame laukelyje, o jį praėjo. "Apiplėšimas" žaidžiamas be smėlio laikrodžio.

Aiškinantysis žaidėjas paima 6 korteles ir pradeda aiškinti žodžius, kurių skaičius atitinka laukelio po figūrėle skaičių. Spėja visos komandos, todėl naudinga apibūdinti žodžius taip, kad suprastų tik tavo komandos nariai, pavyzdžiui, primenant komandos draugui jo mamos megztinio spalvą ar saldumyną, kurį šis valgė iš ryto.

Savaime suprantama, "apiplėšimo" metu geriau seksis toms komandoms, kurių nariai tarpusavyje yra gerai pažįstami, todėl teisingumo labui draugų rate į komandas naudinga skirtstytis burtų keliu.

Jei komanda pereina baltą laukelį ėjimais, išloštais "apiplėšimu", jis nebus kartojamas.

  • Kortelių žodžiai yra išdėstyti atsitiktine tvarka - ten rasite veiksmažodžius, daiktavardžius, būdvardžius, spalvų pavadinimus, vietovių pavadinimus, žodžių junginius etc. Todėl komandos sėkmė nepriklauso nuo skaičiaus - tai laimės dalykas.
  • Žodį visada reikia pasakyti tiksliai, teisinga forma. Jei teisingas žodis, pavyzdžiui, "užsiūti", tai "siūti" netinka. Taip pat reikia pasakyti ir teisingą galūnę, giminę etc. Aiškinantysis turi padėti spejančiajam pasakyti teisingą žodžio formą.
  • Jei aiškinantysis žaidėjas aiškindamas padarė klaidą, tuomet atsakymas neįskaitomas, o komanda gauna baudos tašką - grįžta 1 laukeliu atgal.
  • Žaidimas puikiai tinka lavinti užsienio kalbų įgūdžiams - tereikia susitarti, jog aiškinsite ne gimtąja, o pasirinkta užsienio kalba.


Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stalo žaidimai