Aeroplanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aeroplanas

PavadinimasAirplane!
Kilmės šalisJAV
RežisieriusJim Abrahams
David Zucker
Jerry Zucker
Prodiuseris (-iai)Jon Davison
Howard W. Koch
Scenaristas (-ai)Jim Abrahams
David Zucker
Jerry Zucker
KompozitoriusElmer Bernstein
VaidinaRobert Hays
Julie Hagerty
Metai1980
ŽanrasKomedija
Trukmė87 min.
Kalbaanglų
Biudžetas$3 500 000 USD
IMDb įrašas

Aeroplanas (angl. Airplane!) – 1980 m. amerikiečių satyrinis komedijos filmas, režisuotas David Zucker, Jim Abrahams bei Jerry Zucker ir išleistas kino kompanijos „Paramount Pictures“.

Filme parodijuojamas katastrofų kino žanras, naudojamos absurdo ir greitos farso komedijos scenos, kaip kad kalambūras, aktorių improvizacija, juokingi įvykiai už kadro.

Filmo biudžetas tesiekė $3,5 mln. JAV dolerių, o už dirbo $83 mln. vien tik Jungtinėse Valstijose. Laimėjo Amerikos rašytojų gildijos apdovanojimą už „geriausią komediją“, nominuotas – Auksinio gaublio bei BAFTA apdovanojimams.[1]

2000 m. Amerikos filmų institutas (AFI) filmą išrinko 10 juokingiausiu filmu iš 100 pateiktų sąraše. 2010 m. Kongreso biblioteka filmą įtraukė į Nacionalinį filmų registrą.[2]

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Buvęs karo lakūnas, šiuo metu dirbantis taksi vairuotoju, Tedas Straikeris (Robert Hays) neįvardinto karo metu patyrė traumą, dėl kurios atsirado skrydžių baimė, tad jis nebegali dirbti atsakingo darbo, o jo mergina Eleina Dikinson (Julie Hagerty), su kuria jis susipažino karo metu, jį palieka. Kad ją susigrąžintų, jis pasiryžta nugalėti savo baimę ir sėda iš Los Andželo į Čikagą skrendantį lėktuvą, kuriame ji dirba stiuardese. Tačiau ji neketina taikstytis.

Po patiektų pietų dauguma keleivių sunegaluoja, lėktuvu skrendantis daktaras Baris Rumakas (Leslie Nielsen) suvokia, kad jie apsinuodijo žuvimi. Stiuardesės išsiaiškina, kad pagrindinis pilotas Klarensas Ovjeras (Peter Graves) ir antrasis pilotas Rodžeris Murdokas (Kareem Abdul-Jabbar) taip pat apsinuodijo maistu ir nebelieka kam valdyti lėktuvą. Eleina susisiekia su Čikagos oro uosto valdymo bokštu ir jie jai pataria įjungti autopilotą, kuris tėra didžiulė pripučiama lėlė vardu „Otas“. Rumakas įtikina Straikerį pilotuoti lėktuvą, nors jis mano nesugebėsiąs to padaryti dėl didžiulės įtampos ir todėl, kad šis lėktuvas nė iš tolo neprimena jo valdytų.

Į bokštą iškviečiamas kapitonas Reksas Krameris (Robert Stack), kuris kartu su Straikeriu tarnavo kare. Padedamas Kramerio ir Rumako padrąsinančios kalbos, Straikeris galiausiai gana sėkmingai nutupdo lėktuvą. Keleiviams išsilaipinus, Otas išskrenda kartu su kompanione, taip pat pripučiama lėle.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktorius – vaidmuo

ir kt.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Awards for Airplane!“. IMDB.  (angl.)
  2. Barnes, Mike (2010-12-28). 'Empire Strikes Back,' 'Airplane!' Among 25 Movies Named to National Film Registry“. The Hollywood Reporter. Nuoroda tikrinta 2012-03-31.  (angl.)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]