Pereiti prie turinio

A operatyvinė grupė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

A operatyvinė grupė (vok. Einsatzgruppe A) – nacistinės Vokietijos saugumo policijos operatyvinė grupė, išžudžiusi daugiau kaip 250 000 žydų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje ir Rusijoje. Ji suburta 1941 m. birželio mėn. ir išformuota 1944 m. spalio mėn.

A operatyvinė grupė buvo didžiausia iš keturių operatyvinių grupių A, B, C ir D, sukurtų Vokietijos karui su Sovietų Sąjunga. Ją sudarė 990 žmonių. Jos vadu paskirtas SS brigadefiureris Walteris Stahleckeris. Jai priklausė 2-asis bei 3-asis operatyviniai būriai (Einsatzkommandos) ir 1a ir 1b ypatingieji būriai (Sonderkommandos).

1941 m. birželio 22 d. nacistinė Vokietija užpuolė Sovietų Sąjunga. A operatyvinė grupė A lydėjo Vokietijos Šiaurės armijų grupę, žengiančią per Lietuvą, Latviją ir Estiją link Leningrado.

Birželio 23 d. parengties padėtyje A operatyvinė grupė buvo perkelta iš Prečo į Dancigą. Jos štabas įsikūrė Gumbinėje.

Birželio 25 d. Walteris Stahleckeris pasiekė Kauną kartu su priešakiniais Vokietijos kariuomenės daliniais.

Liepos 2 d. A grupės štabas buvo Šiauliuose. Ten veikė 2-asis operatyvinis būrys. 3-asis operatyvinis būrys Kaune perėme Lietuvos saugumo policijos pareigas. B operatyvinės grupės 9-asis operatyvinis būrys veikė Vilniuje.[1]

Rugpjūčio 9 d. 3-asis operatyvinis būrys Vilniaus kraštą perėmė iš B operatyvinės grupės 9-ojo operatyvinio būrio.[1]

Spalio 2 d. 3-asis operatyvinis būrys Šiaulių kraštą perėmė iš 2-ojo operatyvinio būrio.[1]

1941 m. žiemą Walteris Stahleckeris pranešė Berlynui jog A operatyvinė grupė buvo išžudžiusi 249 420 žydų.

Walteriui Stahleckeriui žuvus kovose su sovietiniais partizanais, nuo 1942 m. kovo 24 d. A operatyvinei grupei vadovavo SS brigadefiureris ir policijos generolas majoras Heinzas Jostas.

  1. 1,0 1,1 1,2 „The "Jäger" Report“. Nuoroda tikrinta 2012 m. rugsėjo 18 d..