AKBAYAN

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

AKBAYAN, Filipinų piliečių veiksmo partija, (AKBAYAN, Aksyon Sambayanan) – Filipinų kairioji demokratinio socializmo partija.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkurta 1998 m. sausio mėn. Steigiamajame suvažiavime, po ketverių metų diskusijų Filipinų visuomenėje apie šalies ateitį nuvertus Ferdinando Markoso režimą. Dar 1994 m. pirmosios partinės organizacijos susikūrė Mindanao, Visajuje ir Luzone, jungdamos darbininkus ir valstiečius, gėjus ir lesbietes, mokytojus ir bedarbius.

Jau per pirmuosius rinkimus 1998 m. gegužės mėn. gavo vietų ir savivaldybėse, ir Atstovų rūmuose.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turi partines organizacijas daugelyje savivaldybių. Skyriuje turi būti mažiausiai 12 narių. Mažiausiai 6 skyriai sudaro sekciją, kuri veikia savivaldybės ar miesto teritorijoje. 3 sekcijos sudaro diviziją, veikiančią didžiųjų miestų ar provincijos lygmenyje. Mažiausiai 3 divizijos sudaro regiono asamblėją.

Suvažiavimas šaukiamas kas trejus metus, nustato partijos politiką ir renka pirmininką bei Valdybą. Nacionalinę politinę tarybą sudaro Mindanao, Visajaus ir Luzono salų grupėse išrinkti delegatai. Nacionalinį komitetą sudaro 8 profiliniai politiniai komitetai. Kiekviename partijos sąraše ir partijos struktūrose trečdalis vietų rezervuojama moterims.

Ideologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiausią dėmesį skiria savivaldybių rinkimams ir vietos savivaldos politikai. Valstybę laiko savivaldybių sąjunga, nes savivaldybėse geriau spręsti gyventojų gerovės klausimus. Siekia demokratinių rinkimų visose valdymo grandyse, taip pat ir pakankamos valdžios kontrolės, kad neplistų korupcija.

Socialistų Internacionalo konsultacinė narė nuo 2003 m. spalio 27 d.

Pirmininkas nuo 2000 m. Valdenas Belo (2003 m. gavo alternatyvią Nobelio premiją).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oficiali svetainė