AJAX

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

AJAX arba Asinchroninis JavaScript ir XML programavimas – terminas, apibrėžiantis svetainių programavimo technologiją, naudojančią šias priemones maksimaliam interaktyvumui pasiekti:

  • HTML (ar XHTML) bei stilių lenteles (Cascading Style Sheets) informacijos vaizdavimui
  • Dokumento Objektinį Modelį (DOM) bei JavaScript kalbą dinamiškam vaizdavimui bei interaktyvumui
  • XML, XSLT ir XMLHttpRequest objektą asinchroniniam duomenų apsikeitimui su serveriu (AJAX tam galėtų naudoti ir kitas technologijas).

Kaip ir DHTML ar LAMP, AJAX nėra technologija, bet tik abstraktus terminas, apimantis kelių technologijų kombinaciją.

Puslapiai, sukurti naudojant AJAX technologija, reikalauja naršyklių, palaikančių šias technologijas. Tokios naršyklės, pavyzdžiui, yra Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Konqueror ir Safari.

AJAX puslapių ypatumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradicinių svetainių interaktyvumas kuriamas kaskart kreipiantis į serverį. Pavyzdžiui, užpildžius anketą (ar formą), kreipiamasi į serverį ir užkraunamas naujas puslapis. Tokiu būdu bereikalingai iššvaistomi resursai, nes didelė dalis informacijos nepakinta ir siunčiama kaskart iš naujo. Taip pat tokiu būdu neįmanoma pasiekti tokio interaktyvumo, kokį gali suteikti ne internetinės aplikacijos.

AJAX svetainės gali siųsti užklausas serveriui, gauti atsakymą tam tikra apsibrėžta forma (SOAP ar kita XML paremta), bei naudojant JavaScript programavimą atnaujinti tik reikiamą puslapio dalį. Tokiu būdu sutaupomi tinklo resursai, nes žymiai sumažinami duomenų srautai. Taip pat taupomi ir serverio procesoriaus resursai, nes dalis logikos perkeliama klientui.

Privalumai bei trūkumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip ir DHTML svetainėms, AJAX svetainėms reikia žymiai daugiau testavimo, nes kiekviena naršyklė gali elgtis šiek tiek skirtingai. Tačiau naudojant šią technologiją paspartinamas interaktyvumas. Naudojant AJAX, padaugėja mikro - užklausų į serverį, tai neapgalvotai naudojant gali sulėtinti bendravimą tarp kliento ir serverio.

Kartais sunku ar net neįmanoma AJAX svetainių pritaikyti nepalaikomoms naršyklėms, taip pat sudėtinga pritaikyti svetaines standartams, kurie atsižvelgia į žmones su negalia.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keletas svetainių, sukurtų naudojant šią technologiją: