55 Cancri c

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
55 Cancri c dailininko vaizduote.

55 Cancri c yra egzoplaneta, ekscentriška orbita besisukanti apie į Saulę panašią žvaigždę 55 Cancri A, esančią Vėžio žvaigždyne. Apskriejimo periodas - 44,34 dienos. Tai trečia pagal atstumą žinoma šios sistemos planeta, atrasta 2002 birželio 13 dieną. Jos masė palyginama su Saturno.

Atradimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip ir didžioji dalis žinomų egzoplanetų, 55 Cancri c buvo aptikta stebint 55 Cancri radialinio greičio pokyčius. Tai buvo daroma labai atitdžiai matuojant Doplerio poslinkį žvaigždės spektre. Planetos aptikimo metu jau buvo žinoma viena planeta, besisukanti apie tą pačią žvaigždę - 55 Cancri b.

2002 metais atliekant tikslus matavimus, paaiškėjo, kad 5 AU atstumu nuo žvaigždės skrieja dar viena ilgo periodo planeta (55 Cancri d). Net įskaičius abiejų planetų sukeliamus radialinio greičio pokyčius, žvaigždė vis dar judėjo aplink masės centrą.

Orbita ir masė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

55 Cancri c orbita yra šiek tiek ekscentriška (ε=0,086 ± 0,052): apoapsis (0,260 AU) yra maždaug 19% toliau nuo žvaigždės nei periapsis (0,219 AU). Orbita yra arčiau žvaigždės, nei Merkurijaus orbita nuo Saulės, tačiau skrieja didesniu periodu, nei Karštieji Jupiteriai. Su vidine planeta 55 Cancri b sudaro 3:1 rezonansą (tai reiškia, kad vidinei planetai tris kartus apskriejus žvaigždę, 55 Cancri c ją apskrieja vieną kartą).

Žvaigždės 55 Cancri radialinio greičio kitimas, sukeliamas planetos 55 Cancri c.

Radialinio greičio kitimo metodo naudojimas aptinkant egzoplanetas turi vieną trūkumą - galima rasti tik mažiausios masės ribą, o ne pačią masę. Toliau atliekant astrometrinius stebėjimus Hubble teleskopu, nustatytas išorinės planetos orbitos polinkis yra 53°. Kadangi manoma, kad visa sistema yra vienoje plokštumoje, šį polinkį pritaikius 55 Cancri c planetai, jos masė būtų lygi 0,21 Jupiterio masės arba du trečdaliai Saturno masės.

Charakteristikos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi planeta buvo aptikta netiesioginiu būdu, tokios savybės kaip spindulys, sudėtis ir temperatūra yra nežinomos. Priimant, kad masė yra palyginama su Saturno, 55 Cancri c turėtų būti dujinė milžinė, neturinti kieto paviršiaus.