Šv. Teresė Avilietė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Šventoji Teresė iš Avilos
Teresa Sančės de Cepeda y Ahumada
Teresa of Avila dsc01644.jpg
Teresė iš Avilio Rubenso paveiksle
Gimė: 1515 m. kovo 28 d.
Aviloje
Mirė: 1582 m. spalio 4 d. (67 metai)
Šventasis
Įšventintas: 1614 m. balandžio 24 d.
Kanonizuotas: 1622 m. kovo 12 d.
Kanonizavo: Grigorijus XV
Veikla: Ispanijos vienuolė ir mistikė, karmeličių nuostatų reformatorė
Commons-logo.svg Vikiteka: Šv. Teresė AvilietėVikiteka

Šventoji Teresė iš Avilos (Teresa nuo Jėzaus, Didžioji Teresa, Ispanijos Teresa, Teresa Sančės de Cepeda y Ahumada, 1515 m. kovo 28 d. – 1582 m. spalio 4 d.) – Ispanijos vienuolė ir mistikė, karmeličių nuostatų reformatorė. Kanonizuota 1622 m.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Buvo Aviloje gyvenusio Alonso Sančeso de Cepeda trečias vaikas su antrąja žmona Beatriče. Jos šeima kilo iš atsivertusių į katalikybę žydų (maranų), o jos dėdė nuo tėvo pusės atsivertė į krikščionybę 1485 metais.

Nuo jaunystės buvo perpildyta švietimosi idealais tikėjimo vardan. Praradus mamą nuo 1530 m. jos tėvas ją atidavė globoti augustionėms iš Avilijos, kur Teresė nusprendė tapti vienuole. Po metų pablogėjus sveikatai grįžo namo. 1534 m. slapta įstojo į karmeličių vienuolyną Aviloje, 1555 m. po mistinių išgyvenimų nusprendė grąžinti senesnius, daugiau griežtesnius karmeličių nuostatus kurie buvo sušvelninti XIV a. Nežiūrint karmeličių pasipriešinimo, sutikus popiežiui 1562 m. įkūrė pirmą reformuotą sąjungą, nuo 1567 m. bendradarbiavo su Šv. Kryžiaus Jonu toliau vykdant reformas. Atsirado daugiau vienuolynų su reformuotomis regulomis (basos karmelitės šv. Jozefo pašaukimo), taip pat vyriški Medina del Campo, Malagon, Valladolid, Toledo, Pastrana, Salamanca ir Alba de Tormes. Jos veikla turėjo įtakos religiniam Europos atgimimui ir kontrreformacijos sustiprėjimui.

Šventa Teresė iš Avilos beatifikuota 1614 m. balandžio 24 d. popiežiaus Pauliaus V, kanonizuota popiežiaus Grigorijaus XV 1622 m. kovo 12 d., o popiežius Paulius VI 1970 m. rugsėjo 27 d. ją paskelbė bažnyčios mokytoja.

Bosnių rašytojo Dževad Karahasan rašė apie mistiką Teresa Avila ir rabija al-Adija dramos "Nolaupīts angelas" (premjera įvyko 1995 m. ARBOS – Visuomenė muzikos ir teatro).

Atributai: kryžius, plunksna su knyga, užrašas Misericordias Domini in aeternum cantabo, jos širdį angelas perverianti meilės strėle.

Šventa Teresė priklauso prie Ispanijos literatūros klasikų. Jos svarbiausi veikalai yra:

  • Gyvenimas (Libro de mi vida)
  • Gyvenimo tobulybė (Camino de perfeccion, 1565 m. – 1570 m.
  • Vidiniai teiginiai (El castillo interior o las Moradas, 1577 m.
  • Fondo knyga (Libro de las fundaciones)

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]