Pereiti prie turinio

Šv. Romos Bažnyčios kamerlengas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kardinolo kamerlengo herbas

Kamerlengas (it. camerlengo, lot. camerarius) – vienas aukščiausių pareigūnų Vatikane, paprastai vykdantis pasaulietines administracines funkcijas. Šiuo pareigūnu visada tampa kardinolas.

Atsistatydinus ar mirus popiežiui, t. y., sedisvakansijos laikotarpiu, įgaliojimus tvarkyti Apaštalų Sosto reikalus iki naujo popiežiaus išrinkimo laikinai perima kardinolas kamerlengas. Šis Vatikano pareigūnas tradiciškai oficialiai paskelbia apie popiežiaus mirtį – suduodamas mirties patale gulinčiam pontifikui į kaktą specialiu sidabriniu plaktuku ir ištardamas žodžius „Šventasis Tėve“. Jis taip pat sunaikina žvejo žiedą – pontifiko aukso žiedą su oficialiu atspaudu, kad juo nebūtų galima pasinaudoti, siekiant suklastoti popiežiaus vardu išleidžiamus dokumentus. Šį žiedą su atspaustu žvejojančio Šv. Petro atvaizdu ir pontifiko vardu kamerlengas užmauna ir naujai išrinktam popiežiui. Jis rūpinasi kasdieniu Vatikano reikalų tvarkymu sedisvakansijos periodu, drauge su kitais kardinolais skiria popiežiaus laidotuvių ir konklavos pradžios datas. Jis pats taip pat gali būti išrinktas popiežiumi.

Tarpuvaldžiu kamerlengas nepriima jokių sprendimų, nesusijusių su naujo popiežiaus rinkimu. Kamerlengas laikinai perima visą popiežiaus turtą (popiežių Apaštališkuosius rūmus Vatikane, vasaros rezidenciją Castel Gandolfo netoli Romos).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]