Šokikaulis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Šokikaulis (lot. talus) - antras pagal dydį čiurnos kaulas, jungiantis blauzdos kaulus su kitais pėdos kaulais ir gulintis virš kulnakaulio. Jis yra netaisyklingos formos, nors iš dalies gali būti skiriamas ir trumpųjų kaulų rūšiai. Centrinę jo dalį sudaro kūnas, corpus tali, nuo kurio eina ataugos.

Norint nustatyti, kurios pusės šokikaulis, reikia kaulą laikyti taip, kad galva būtų nukreipta į priekį, skridinys – į vidų, o šoninė atauga – į išorę.

Šokikaulio kaulėjimo taškas užsimezga septintą aštuntą vaisiaus raidos mėnesį.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kairiojo šokikaulio vaizdas iš viršaus
Kairiojo šokikaulio vaizdas iš apačios

Šokikaulio kūnas, corpus tali, yra netaisyklingo kubo formos. Jo viršutinį, vidinį ir šoninį paviršius sudaro šokikaulio skridinys, trochlea tali, sudėtas iš strėline kryptimi išlinkusio viršutinio paviršiaus, facies superior, trikampio šoninio kulkšninio paviršiaus, facies malleolaris lateralis, ir ovalinio vidinio kulkšninio paviršiaus, facies malleolaris medialis. Šokikaulio skridinys yra čiurnos sąnario galva, besijungianti su to sąnario duobe, kurią sudaro abiejų kulkšnių sąnariniai paviršiai ir blauzdikaulio apatinis sąnarinis paviršius. Žemiau vidinio kulkšninio paviršiaus medialinė kūno siena yra grublėta, joje yra kraujagyslių angų. Šoninio paviršiaus apačioje iškyla šoninė šokikaulio atauga, processus lateralis tali. Užpakalinis kūno paviršius ištįsta į užpakalinę šokikaulio ataugą, processus posterior tali, per kurią įstrižai leidžiasi kojos nykščio ilgojo lenkiamojo raumens sausgyslės vaga, sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi. Vagą apriboja vidinis gumburėlis, tuberculum mediale, ir šoninis gumburėlis, tuberculum laterale. Apatinis (padinis, plantarinis) kūno paviršius remiasi į kulnakaulį. Jame matyti giliai įdubęs užpakalinis kulnakaulinis sąnarinis paviršius, facies articularis calcanea posterior, susineriantis su užpakaliniu kulnakaulio sąnariniu lauku. Šio paviršiaus priekyje įstrižai – iš išorės ir priekio į vidų ir atgal – driekiasi gili šokikaulio vaga, sulcus tali.

Nuo kūno priekinio paviršiaus šokikaulio kaklu, collum tali, prasideda šokikaulio galva, caput tali. Ji nukrypusi distaliai, šiek tiek žemyn ir į medialinę pusę. Galva baigiasi ovalo formos laivakauliniu sąnariniu paviršiumi, facies articularis navicularis, susinerti su bendravardžiu kaulu. Į apačią ir atgal, kaklo link, šis paviršius pereina į priekinį kulnakaulinį sąnarinį paviršių, facies articularis calcanea anterior, ir vidurinį kulnakaulinį sąnarinį paviršių, facies articularis calcanea media. Jie jungiasi su analogiškais kulnakaulio paviršiais. Priekinis paviršius yra mažas, tarytum negili duobutė, o vidurinis – ryškesnis, ovalus, jis remiasi į kulnakaulio medialinėje pusėje kyšančią šokikaulio atramą.

Kaulo masyvą sudaro akytoji medžiaga, ją iš išorės dengia plonas standžiosios medžiagos sluoksnis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1. G. Česnys, J. Tutkuvienė, A.Barkus, V.Gedrimas, R. Jankauskas, R. Rizgelienė, J.Žukienė. Žmogaus anatomija. I tomas. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2008. (p. 205-208)