Čilės administracinis suskirstymas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Čilės administracinis suskirstymas yra pavyzdys charakteringas daugeliui unitarinių valstybių. Valstybės administracija yra funkcionaliai ir geografiškai decentralizuota ir atitinkamai kiekvienam administraciniam vienetui yra deleguotos atitinkamos savivaldos teisės.

Šalies vidaus valdymui ir administravimui užtikrinti, respublikos teritorija buvo suskirstyta į 15 regionų (isp. regiones), 54 provincijas (isp. provincias) ir 346 komunas (isp. comunas). Toks administracinis suskirstymas galioja nuo 1970 m., kai buvo reformuojamas šalies administravimas, pagal administracinės reformos nacionalinės komisijos (isp. Comisión Nacional de la Reforma administrativa arba CONARA) prašymą.

Nuo 2005 m., regionų, provincijų ir komunų sudarymas, panaikinimas ir jų paskirstymas, keičiant jų ribas, bei regionų ir provincijų sostinių įsisteigimas yra įtrauktas į konstitucinę teisę.

Čilės ministerijos (išskyrus Vidaus reikalų, Krašto apsaugos, Užsienio reikalų ir prezidentūros generalinį sekretoriatą) yra atstovaujamos regioniniu lygiu atitinkamai tų regionų ministerijų, jas integruojant į vadinamąją „regioninį kabinetą“.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Politinis ir administracinis suskirstymas Čilė turėjo keturis pagrindinius laikotarpius: iki 1833 m. 1833–1925, 1925–1976 ir nuo 1976 metų.

Iki 1974 m., Čilė buvo skirstomi į:

Nuo 1976 m. Čilėje buvo pilnai pereita prie dabartinio administracinio suskirstymo.

2007 m. spalio mėn. buvo įsteigti du nauji regionai: I Tarapakos regionas buvo padalintas, sukuriant XV Arikos ir Parinakoto regioną jo šiaurėje, ir panašiai, X Los Lagoso regionas buvo padalintas sukuriant XIV Los Rioso regioną jo šiaurėje. Taip pat yra planų sukurti atskirą regioną iš Linareso ir Kaukeneso provincijų, padalijant VII Maulės regioną.

Dabartinis administracinis suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čilė yra administraciškai suskirstyta į:

  • 15 regionų (isp. regiones) – pirmasis administracinio suskirstymo lygis
  • 54 provincijas (isp. provincias) – antrasis administracinio suskirstymo lygis
  • 346 komunas (isp. comunas) – trečiasis administracinio suskirstymo lygis

Regionas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Čilės regionai.

Regiono valdžiai vadovauja intendantas (isp. intendente), kurį skiria respublikos prezidentas. Intendantas atsiskaito regionų ministerijos sekretoriatui (isp. Secretaría Regional Ministerial or SEREMIs).[1]

Regiono administracija yra įsikūrusi regioninę vyriausybę, kurią sudaro intendentas ir regiono taryba (isp. Consejo Regional).

Provincija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Čilės provincijos.

Vyriausybę ir administraciją kiekvienoje provincijoje sudaro provincijos vyriausybė (isp. Gobernación Provincial), vadovaujama gubernatoriaus (isp. Gobernador), kurį skiria Respublikos Prezidentas. Ji vadovaujasi savo įgaliojimais pagal iš regionų intendantų nurodymus. Jis sudaro provincijos ekonomikos ir socialinių reikalų tarybas (isp. Consejo Económico y Social Provincial CESPRO).

Vienintelė išimtis yra Santjago provincija, kuri nenumato jokių atskirų provincijos vyriausybės nuostatų savo reglamente ir jo pareigas atlieka Santjago metropolinio regiono intendantas.

Komuna[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Čilės komunos.

Vietos administracija kiekvienoje komunoje ar jų grupėje sudaro bendruomenės savivaldybė (isp. municipalidad), sudaryta iš seniūno (isp. Alcalde) ir bendruomenės tarybos (isp. Consejo comuna), kuri renkamas tiesiogiai 4 metų laikotarpiui.

Savivaldybės atlieka centrinės valdžios decentralizaciją. Jie atsiskaito ekonomikos ir socialinių reikalų komunalinei tarybai (isp. Consejo Económico y Social Comunal or CESCO), kurį sudaro atstovai iš svarbiausių bendrijos organizacijų ir veiklos padalinių.

Yra 346 komunų ir 345 savivaldybių, kadangi Žaliojo Kyšulio ir Antarktidos savivaldybė valdo Žaliojo Kyšulio ir Antarktidos komunas. Jei yra pasiūlymų kurti naujas bendruomenes, tai turi būti naginėjama regioninių ir administracinio plėtros sekretoriate (isp. Subsecretaría de Desarrollo Regional y Administrativo arba SUBDERE).[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]