Či

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Šis straipsnis – apie senovinę Kinijos valstybę ir regioną, egzistavusius Džou laikotarpiu. Apie kitas žodžio či reikšmes žiūrėkite Či (reikšmės)

Senovės Kinijos regionas:
Qi (齊)
Pavadinimas
Vieta Šandongas
Priešistorinė kultūra Davenkou
Sostinė Linzi
Valstybė 1046 – 221 m. pr. m. e.
Prijungta prie: Čin
Dinastijos Džiangai (姜), Tian (田)
Či tarp kitų Kinijos regionų

Či (kin.: 齊 ) – senovinis Kinijos regionas ir istorinė valstybė, egzistavusi XI a. pr. m. e. – 221 m. pr. m. e. Šis regionas buvo Istorinės Kinijos rytuose ir užėmė dabartinę Šandongo provinciją.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Či egzistavo rytinėje Kinijoje, apimant ir Šandongo pusiasalį, taip susisiekdama su Bohai jūra ir Geltonąja jūra. Šiaurėje ji ribojosi su Jan, pietuose – su Vu regionais. Šiaurės vakaruose buvo Džao, vakaruose – Vei, pietvakariuose – Song regionai.

Regionas pasižymėjo žemumomis, nors buvo ir kalnuotų vietovių. Čia yra Huanghės žemupis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gui indas iš Davenkou kultūros

Priešistorė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seniausia kultūra teritorijoje buvo Houli, kuri klestėjo VI tūkst. pr. m. e. Vietos gyventojai prijaukino kiaules ir šunis, gyveno gyvenvietėse. V tūkst. pr. m. e. Beišin kultūroje pradėtos auginti soros, prasidėjo žemdirbystė.

41002600 m. pr. m. e. regione suklestėjo Davenkou kultūra, kuri egzistavo tuo pat metu, kaip Jangšao vakaruose. Jos gyventojai gamino išmoningus turkio, nefrito ir dramblio kaulo dirbinius. Jie gamino ir tipiškus keramikos dirbinius gu. Jų kapų radiniai rodo, kad visuomenės stratifikacija buvo toli pažengusi.

III tūkst. pr. m. e. viduryje regione paplito Longšan kultūra iš Centrinės Kinijos. Tai rodo svetimos kultūros įtaką. Tuo metu Či regionas buvo įtrauktas į „Vidurio valstybės“ kultūrinę orbitą, kurioje išbuvo visą II tūkst. pr. m. e.

Valstybingumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Či valstybė XI a. pr. m. e. buvo įkurta kaip Džou Kinijos valda, tačiau ilgainiui įgijo vis didesnę nepriklausomybę. Čia įsitvirtino valdžančioji Džiang šeimos dinastija, kurią 384 m. pr. m. e. pakeitė Tian dinastija. Dėl to vėlesnė Či yra vadinama Tianči.

Či aktyviai kovojo su gretimomis valstybėmis, tokiomis, kaip Jan ir Džao.

221 m. pr. m. e. Čin užėmė Či karalystę, ir ji buvo paskutinė iš Džou dinastijos valstybių, kurią Čin prijungė. Sulig jos užėmimu baigėsi Kinijos vienijimas ir buvo įkurta Kinijos imperija.

Tolesnė istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Či regionas priklausė iš pradžių Čin, vėliau Han Kinijai. Žlugus Han dinastijai, regionas atiteko Cao Vei, vėliau Džin valstybei.