Česlovo Milošo amžius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Česlovo Milošo amžius
ČMA afiša (aut. Kristina Kristina Kasparavičienė).jpg
Kilmės šalisLietuva
RežisieriusJuozas Javaitis
Prodiuseris (-iai)Teresa Zibolienė
Scenaristas (-ai)Juozas Javaitis, Pranas Morkus
Metai2012 gruodžio 29 d.
Žanrasdokumentinis
Trukmėapie 184 min.
Kalbalietuvių
Biudžetasapie 600 tūkst. litų.

Česlovo Milošo amžius – pilnametražis dviejų dalių dokumentinis filmas apie lietuvių kilmės Nobelio literatūros premijos laureatą Česlovą Milošą.

Filmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvejose „Česlovo Milošo amžiaus“ dalyse, filmuotose net šešiose šalyse, abejose Atlanto pusėse, sekama Nobelio literatūros premijos laureato pėdsakais. Filme susipina Č. Milošą pažinojusių garsių kultūros asmenybių pasakojimai su daugeliui mažai žinomais poeto biografijos faktais. Poeto pasirinkimai tampa dar aiškesni tuomet, kai žiūrovui pateikiamas epochos, pažymėtos gausių istorinių įvykių, istorinis kontekstas.

Filme netikėtai atskleidžiamas ir Č. Milošo būdas – savitas humoro jausmas, asmenybės jautrumas, aistringi romanai su didelės įtakos turėjusiomis moterimis. Vis dėlto „Česlovo Milošo amžius“ nėra vien biografinis pasakojimas apie vienu geriausių XX a. poetų laikomą kūrėją ar lietuvių kilmės lenkų poeto (ar lietuvių poeto, rašiusio lenkų kalba) kūrybos pristatymas. „Česlovo Milošo amžius“ veikiau yra smalsus žvilgsnis per kūrėjo dvasios filtrą į nepaprastai jautrią asmenybę ir nesenstančią jo kūrybą, kuri netgi trečiojo tūkstantmečio pradžioje padeda įžvelgti ne žmonių skirtumus, bet siekti jų bendrybės[1].

Kūrybinė grupė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Kompozitorius / Ignas Juzokas
  • Montažo režisierius / Romualdas Lavrynovičius
  • Režisieriaus asistentai / Ieva Javaitytė, Ewa Getyńska, Anna Paramonova, Alina Stankevič
  • Dizainerė / Kristina Kasparavičienė
  • Animacijos autorė / Rasa Jonikaitė

Finansavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmo kūrimas buvo finansuojamas Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos bei privačių rėmėjų lėšomis. Filmo informaciniai partneriai buvo Lietuvos radijas ir televizija, portalas DELFI, IQ. The Economist.

Filmo herojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvus pasakojimus apie Č. Milošą filme "Česlovo Milošo amžius" pateikia garsūs Lietuvos bei užsienio kultūros veikėjai - Tomas Venclova, Algirdas Avižienis, Mark Danner, Andrzej Franaszek, Rita Gombrowicz, Natalija Gorbanevskaja, Robert Hass, Jerzy Illg, Agnieszka Kosińska, Mindaugas Kvietkauskas, Anthony Milosz, Wojciech Sikora.

Filmo rodymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji vieša filmo "Česlovo Milošo amžius" peržiūra įvyko 2011 metų gruodžio 29 dieną. Simboliškai tą dieną baigėsi ir Česlovo Milošo metai (2011) Lietuvoje[2] [3]. Pilna dviejų dalių filmo premjera visiems Lietuvos televizijos žiūrovams buvo parodyta 2012 metų balandžio 5 ir 12 dienomis per Antrąją Lietuvos televizijos programą (LTV2)[4].

Česlovo Milošo sūnus, Antonis Milošas, gyvenantis Jungtinėse Amerikos valstijose, pamatęs filmą sakė, kad "tai yra geriausias apie jo tėvą sukurtas filmas."[5]

2012 metų vasarą filmo ČMA kūrėjai pasirašė bendradarbiavimo sutartį su telekomunikacijų bendrove Teo. Pagal šią sutartį jau 2012 metų vasarą visi televizijos Gala žiūrovai galės išvysti ČMA nemokamai naudodamiesi videonuomos paslauga.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]