Satja Sai Baba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Ambox scales.svg  Šio straipsnio neutralumas yra ginčytinas.
Prašome žiūrėti diskusiją (papildomos informacijos gali būti istorijoje).
Satja Sai Baba. 1948 metai

Sai Baba (telugu సత్య సాయి బాబా, angl. Sathya Sai Baba, duotasis vardas Sathya Narayana Raju, Satja Narajana Radžu, g. 1926 m. lapkričio 23 d., m. 2011 m. balandžio 24 d.; gimė, gyveno ir mirė Putapartyje (Puttaparthy), Andhra Pradešo valstijoje) – populiarus Indijos dvasinis mokytojas, dvasinis lyderis, oratorius ir dažnai apibūdinamas (kontroversiškai) kaip įsikūnijęs Dievas ir stebukladaris.

Jo mokymo sekėjai yra susibūrę į dvasinį judėjimą, kurio formalusis branduolys vadinamas Tarptautine Sai organizacija, tačiau yra daug jo mokymą pripažįstančių ne organizacijos narių. Šios organizacijos šaka veikia ir Lietuvoje. Sai organizacijos duomenimis, šiuo metu yra apie 1200 Satjos Sai Babos centrų 114 pasaulio šalių.[1] Registruotų jo mokymo sekėjų yra apie 6 milijonus, o sekėjų apskritai – nuo 50 iki 100 milijonų. [2] Sekėjai Satją Sai Babą laiko avatara ir Širdi Sai Babos inkarnacija. Yra ir prieš Satją Sai Babą nusiteikusių žmonių, kurie tvirtina patys patyrę apgaulę ir prievartą arba girdėję kitų asmenų liudijimus.

Po Sai Babos mirties jo asmeniniuose kambariuose buvo rasta 2,8 milijono dolerių grynais, 98 kg aukso ir 300 kg sidabro bei klozetas iš gryno aukso. Spintose gulėjo maišeliai su briliantais, daugiau kaip 500 porų apavo, dešimtys flakonų su kvepalais ir plaukų laku. Sai Babos sekėjai tvirtina, kad jis niekada neturėjo banko sąskaitos, tačiau trestas, kuris įsteigtas jo vardu, valdo turto ir lėšų maždaug už 10 milijardų dolerių. [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]

Mokymas[taisyti | redaguoti kodą]

Satja Sai Baba buvo labai dažnai pasisakantis oratorius, kalbantis religinėmis temomis savo gimtąja telugų kalba ir laikomas puikiu kalbėtoju.[16]

Jis tvirtina esąs Dievo avatara, kuriam priskiriami visi Dievo vardai ir pavidalai.[17] Taip pat jis teigia, kad ir visi kiti žmonės yra dieviški, o skirtumas tik tas, kad jis tokią savo būtį sąmoningai suvokia, o kitiems dar tik skirta ją suvokti. Toks mokymas visiškai dera su advaita vedanta, įskaitant ir moderniausius šios srities filosofus (Ramana Maharišis ir Nisargadata Maharadžas).

Sai Baba pabrėžia, kad žmonės visuomet privalo stengtis išsivaduoti nuo troškimų, o kartu tvirtina, jog troškimai sukelia dvasinį skausmą (prislėgtas būsenas, pyktį, pavydą ir kt.).[18]

Satja Sai Baba skelbia visuotinę meilę ir visų pasaulio religijų vienybę, kartu teigdamas, jog sekėjai neturi atsisakyti savosios religijos. Sekėjai šį mokymą laiko sinkretiniu (apjungiančiu visas religijas), tačiau kartu yra nuomonių, kad jo pasisakymai iš esmės visada lieka hinduistiniai [1]. Jis sako, kad į šį pasaulį atėjo atkurti tikėjimo ir atgaivinti vedų mokymo. Kai kuriose jo knygose ir kalbose, pavyzdžiui, Ramakatha Rasavahini, mokoma indų mitologijos dalykų ir aiškinama hinduistinės dharmos praktika (Sthapana).[19]

Be ypatingo dėmesio visų religijų vienybei ir lygybei, Satja Sai Baba skiria daug dėmesio moterų (ypač motinų) vaidmeniui visuomenėje. Jis teigia, jog motinos kuria visuomenę, ir todėl moko, kad reikia gerbti savo tėvus, ypač motinas. Taip pat jis sako, jog tautos išsivystymo lygį rodo vyraujantis požiūris į moterį.[20]

Visame pasaulyje Satjos Sai Babos grupės renkasi giedoti badžanų (hinduistinių dvasinių giesmių), studijuoja jo mokymą, nesavanaudiškai tarnauja visuomenei (atlieka vadinamąją sevą), sekmadieninėse mokyklose moko žmogiškųjų vertybių. Visa ši veikla būdinga ir Lietuvos Satjos Sai Babos organizacijai.

Babos judėjimas nėra misionieriškas, ir pats Sai Baba yra viešai pareiškęs, kad sekėjai nesiektų tokių tikslų.[21] Badžanos giedamos beveik kiekviename sekėjų susirinkime. Lietuvos Sai Babos sekėjų susirinkimuose giedamos ne vien badžanos, bet ir lietuviškos dvasinės giesmės. Kai kuriose įpinamas Babos vardas.

Remdamasi Satjos Sai Babos mokymu, jo organizacija propaguoja penkias pamatines žmogiškąsias vertybes, kurios yra satja (tiesa), dharma (teisingas elgesys, gyvenimas pagal prigimtinę tvarką), ahimsa (prievartos nenaudojimas, taikumas), prema (meilė Dievui ir visiems jo kūriniams), šanti (ramybė).

Kiti svarbesni mokymo dalykai yra:

 • Tarnavimas kitiems ir labdara (seva).
 • Meilė visam kam.
 • Dvasinės pratybos (sadhana), mokantis riboti savo troškimus.
 • Lytinis susilaikymas po penkiasdešimties metų.
 • Visa, kas sukurta, yra maja (iliuzija), tik Dievas yra tikras.
 • Visa kūrinija yra dieviškieji pavidalai, nors didžioji jų dalis šito nesuvokia kaip savo prigimtinės tikrovės.
 • Vegetarizmas, nuosaikumas valgant, satvinė mityba.
 • Susilaikymas nuo alkoholio, rūkymo ir kitų kvaišalų.
 • Atsisiejimas nuo materialiojo pasaulio.
 • Meditavimas nustatytu laiku (pageidautina 3:00 – 4:00 iš ryto). Baba moko keturių meditavimo būdų: Dievo vardų kartojimo, Dievo pavidalo vizualizavimo, sėdėjimo vidinėje tyloje, džioti (liepsnos arba šviesos meditavimo).
 • Visos religijos pripažįstamos kaip įvairūs keliai į Vienio (Dievo) pažinimą.
 • Atsidavimo Dievui (bhakti) svarba.
 • Dorybių ugdymas ir asmeninių ydų įveikimas.
 • Dievo vardo kartojimas (džapa) ir kitos dvasinės pratybos (sadhana), ugdančios atsidavimą.
 • Pagarba tėvams, mokytojams ir vyresniesiems.
 • Juslių tramdymas.
 • Moterys turi puoselėti moteriškąją dharmą, prigimtinę moterystės dorybę.
 • Altruizmas.
 • Atsidavę Sai Babos mokiniai tarpusavyje sveikinasi žodžiais „Sai Ram“.

Sakoma, kad Satjos Sai Babos mokymas – tai sąmoningas keturių principų laikymasis:

 1. Yra tik viena kasta, žmonijos kasta.
 2. Yra tik viena religija, meilės religija.
 3. Yra tik viena kalba, širdies kalba.
 4. Yra tik vienas Dievas ir Jis yra visur.

Pagrindiniuose Indijos laikraščiuose nuolat remiamasi Satjos Sai Babos žodžiais ir publikuojamos ištraukos iš jo sakomų kalbų.[22]

Kontroversiški vertinimai[taisyti | redaguoti kodą]

Dažnai kontroversišku laikomas Satjos Sai Babos skelbimasis avatara (hinduistine samprata, Dievo įsikūnijimu žemėje), tačiau tai neturėtų per daug stebinti, kadangi hinduizmo tradicijoje, esant tam tikroms aplinkybėms, tai yra suprantama.

Satja Sai Baba nemažai kritikuojamas. Jis kaltinamas šarlatanizmu ir net pedofilija. [23] Skeptikų turimi Sai Babos šarlatanizmo ar žmonių išnaudojimo parodymai remiasi liudijimais ir filmuota medžiaga (vienas svarbesnių tinklalapių šia tema).

Nepaisant skeptikų kuriamo informacinio spaudimo „išaiškinti tiesą“, vos keletas iš skelbiamų atvejų buvo svarstomi teisinėse instancijose, tačiau nė vienas svarstymas nesibaigė apkaltinimu (bent niekur apie tai neskelbta).

Kaip vienas bandymų tirti Satjos Sai Babos kontroversiškumą, paminėtinas BBC 2004 m. rodytas dokumentinis filmas „The Secret swami“.

1976 m. buvęs Sai Babos pasekėjas, amerikietis Tal Brooke'as parašė autobiografinę knygą "Nakties avataras: paslėptoji Sai Babos pusė", kurioje yra aprašyti Sai Babos pedofiliniai žygiai. [24] [25]

2007 m. spalio mėn. spaudoje ir internete informuota apie Sai Babos žadėtą parodyti stebuklą, kuris, kaip teigiama, nepavyko, nes dėl debesuoto oro nesimatė mėnulio.

Visgi turime pripažinti, jog nė vienoje šalyje Satja Sai Baba nėra oficialiai apkaltintas, jo knygos ir organizacijos nėra draudžiamos, nors kai kuriose šalyse yra buvę oficialių rekomendacijų vengti šio asmens.[26]

Išnašos[taisyti | redaguoti kodą]

 1. The Sai Organization: Numbers to Sai Centers and Names of Countries
 2. *Nagel, Alexandra „De Sai Paradox: Tegenstrijdigheden van en rondom Sathya Sai Baba“/„The Sai Paradox contradictions of and surrounding Sathya Sai Baba“ from the magazine "Religieuze Bewegingen in Nederland, 'Sekten' "/"Religious movements in the Netherlands, 'Cults/Sects' ", 1994, nr. 29. published by the Free University Amsterdam press, (1994) ISBN 90-5383-341-2 reports the following estimates: Beyerstein (1992:3) [skeptic]: 6 million; Riti & Theodore (1993:31): 30 million; Sluizer (1993:19): 70 million; Van Dijk (1993:30) [follower] "between 50 and 100 million. "
  *Adherents cites Chryssides, George. Exploring New Religions. London, UK: Cassells (1999) (10 million)
  *Brown, Mick. "Divine Downfall", Daily Telegraph, 2000-10-28. Nuoroda tikrinta 2007-03-12."The guru Sai Baba has left India only once, yet his devotees across the world are estimated at up to 50 million. "
  *Edwards, Linda (2001). A Brief Guide to Beliefs: Ideas, Theologies, Mysteries, and Movements. Westminster John Knox Press. Knygos ISBN Lietuvoje yra „ISBN 0664222595“.. (venerated by hundreds of millions in India and abroad)
 3. Washington Post. India’s ‘godmen’ face questions about wealth. July 12, 2011
 4. BBC News. Satya Sai Baba Trust 'has $190m cash reserves'. 8 July 2011
 5. The Telegraph. Sathya Sai Baba's death triggers fight for his £5.5 billion empire. 24 Apr 2011
 6. The Indian Express. In Sai Baba’s house: 98 kg gold, 300 kg silver, 11.5 cr. June 18 2011
 7. The Hindu. Gold, Rs. 11.56 cr. found in chambers of Sai Baba. June 17, 2011
 8. NDTV. 12 crores, 98 kgs gold found in Sri Sathya Sai Baba's room. June 17, 2011
 9. Oneindia News. Sai Baba Chamber: Rs 11.5 crore, 98 kilo gold found. June 17, 2011
 10. News-maid. After Kilograms of Gold, investigators discover golden loo in Whitefield Ashram of Satya Sai Baba. July 24, 2011
 11. Times of India. More gold found in Sai Baba's room. July 20, 2011
 12. DNA India. Sathya Sai Baba kept his devotees close, gold and silver closer. July 21, 2011
 13. DNA India. Cash, gold found at Sathya Sai Baba's Bangalore ashram. July 21, 2011
 14. India Today. The secret world of Sathya Sai Baba's Rs.40,000 cr empire. April 21, 2011
 15. India Today. 98 kg gold, Rs.11.56 crore found in Sathya Sai Baba's private chamber in Puttaparthi. June 17, 2011
 16. Knygoje Babb, Lawrence A. [1986] (2000). Redemptive Encounters: Three Modern Styles in the Hindu Tradition. Prospect Heights, Illinois: Waveland Press Inc., pp. 198–199, rašoma: „Satja Sai Baba be visa kita yra mokytojas. Jis labai dažnai skaito viešas paskaitas, kurios dabar yra surinktos į keliolika tomų. Paprastai jis kalba telugu kalba, todėl net jo klausantiems indams yra reikalingas vertėjas. „
 17. “The Revelation“, Sathya Sai Speaks VI, 210–213, 17 May 1968 žr.internete
 18. Satjos Sai Babos interviu „Blitz News“ korespondentui R. K. Karanjia 1976 m. rugsėjį. žr.internete
 19. The Encyclopedia of Cults, Sects, and New Religions:Second Edition, Editor James R. Lewis, 2002, ISBN 1-57392-88-7
 20. The Hindu, „Day of introspection at Puttaparthi“ by Chitra Mahesh, January 4, 2002, žr.internete.
 21. Public discourse by Sathya Sai Baba on November 23 1968 žr.internete
 22. Žr: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
 23. http://www.religija.lt/content/view/326/2/
 24. Tal Brooke (1982). Avatar of Night - The Hidden Side of Sai Baba. Stosius Inc/Advent Books Division. Knygos ISBN Lietuvoje yra „ISBN 0686917634“..
 25. Avatar of Night - The Hidden Side of Sai Baba (entire text of book)
 26. http://www.guardian.co.uk/india/story/0,,1939405,00.html

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikicitatos

Commons-logo.svg Vikiteka: Satja Sai Baba – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka