Zoea

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Europinio omaro (Homarus gammarus) zoea

Zoea (pl zoeas ar zoeae , gr. gyvūnas, gyvas padaras) yra vėžiagyvių lerva. Paprastai tai antroji vystymosi stadija po nauplijaus, tačiau jei nauplijaus etapas praeinamas embrione iki išsiritant iš kiaušinio (kaip krabų), gali būti ir pirmoji. Kai kurie vėžiagyviai taip pat ir zoea stadiją praeina iki išsiritant iš kiaušinio. Zoea buvo aprašyta 1802 metais kaip atskira, nepriklausoma gentis; tik vėliau buvo suprasta jog tai lerva.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zoea turi dvi sudėtines akis, kuriomis gali matyti vaizdus. Neretai tarp jų išlieka ir iš nauplijaus stadijos paveldėta paprastoji akis (tokios lervos būna triakės). Zoea turi suaugusius galvą ir krūtinę (galvakrūtinę) su daugeliu kojų ir segmentuotą pilvelį. Skirtingai nuo nauplijaus, kuris plaukia galvos galūnėmis, zoea plaukia galūnėmis, esančiomis ant krūtinės. Bėgdama nuo pavojaus, greitį gali padidinti staigiais pilvelio judesiais.[1] Lervai augant, pilvelio segmentų daugėja.[2] Tai mikroskopiniai, daugiausia kelių milimetrų ilgio gyvūnai.

Zoea paprastai yra planktoniniai organizmai. Minta dumbliais, bet augimui jų dažnai nebepakanka, todėl ieško ir gyvūninio maisto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Gurney, A. 1982. The larval development of Crangon crangon (Fabr., 1795) (Crustacea: Decapoda) Bull. Br Mus. Nat. Hist. (Zool.) 42: 247-262.
  2. Volker Storch, Ulrich Welsch: Kurzes Lehrbuch der Zoologie Spektrum Akademischer Verlag, Heidelberg 2005, ISBN 3-8274-1399-0