Pereiti prie turinio

William Barton Rogers

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Viljamas Bartonas Rodžersas
angl. Don William Barton Rogers
Viljamas Bartonas Rodžersas angl. Don William Barton Rogers
Gimė 1804 m. gruodžio 7 d. Virdžinija, JAV
Mirė 1882 m. gegužės 30 d. (77 metai) Bostonas, Masačusetsas, JAV
Gyven. vieta JAV
Tautybė Amerikietis
Pilietybė Amerikietis
Sritis Chemija, Fizika, Geologija
Įstaigos William and Mary Kolegija, Virdžinijos universitetas, MIT
Alma mater William and Mary Kolegija
Žinomas už MIT įkūrėjas

Viljamas Bartonas Rodžersas (angl. William Barton Rogers; 1804 m. gruodžio 7 d. Virdžinija, JAV -1882 m. gegužės 30 d. Bostonas, Masačusetsas, JAV) yra labiausiai žinomas kaip įkūrimo ar įsteigimo (bendrijos, korporacijos ir pan.) ir gynimo (advokato savo kliento) principų pradininkas, ir, aišku, kaip Masačusetso Technologijos instituto (angl. Massachusetts Institute of Technology) 1861 m. įkūrėjas.[1] Universitetas atsidarė 1865 m. po JAV pilietinio karo.

Rodžersas mokėsi William ir Mary Kolegijoje ir vėliau ten pat nuo 1828 m. iki 1835 m. dirbo fizikos ir chemijos profesoriumi. Nuo 1835 m. Viljamas Virdžinijos universitete dirbo fizikos profesoriumi, iki kai 1853 m. atsistatydino dėl protesto. Kai Rodžeris buvo Filosofijos katedros vadovas Virdžinijos universitete, jis energingai gynė universiteto atsisakymą apdovanoti honoris causa (garbės) laipsniais Virdžinijos Įstatymų leidžiamojo organo darbuotojus. Jis atkakliai tęsė MIT įkūrimą ir tarnavo kaip MIT prezidentas nuo 1861 m. iki 1870.

Nors Rodžersas paliko postą dėl pablogėjusios sveikatos, bet prireikus jis sugrįžo į įstaigą 1878 m. ir dirbo iki 1881 m. Jis mirė, kai susmuko per MIT 1882 m. pradžios užduočių kalbą. Jo paskutiniai žodžiai buvo „bituminė anglis“ (angl. bituminous coal).[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Rogers, William B., Chairman, The Committee of Associated Institutions of Science and Arts, "Objects and Plan of an Institute of Technology: including a Society of Arts, a Museum of Arts, and a School of Industrial Science; proposed to be established in Boston" Archyvuota kopija 2010-06-12 iš Wayback Machine projekto. - Boston, 1861, and archived at the MIT Libraries Collection.
  2. Phillips, Henry Ayling (1915). George Ward Blodgett, Bachelor of Science in Civil Engineering. Cambridge: Riverside Press. pp. 27–30.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]