Vikipedija:Problemos

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Spider.web.logo.png  Tai yra nebenaudojamas tarnybinis Vikipedijos puslapis.
Puslapis gali būti nebenaudojamas tiek dėl norinčių juo naudotis trūkumo, tiek ir dėl sutarimo jo nenaudoti dėl vienos ar kitos priežasties.

Problemų registras yra skirtas aprašymui ir sprendimui bendro pobūdžio lietuviškos Vikipedijos problemų, pasikartojančių nesusipratimų ir pan., kai sprendimui gali būti reikalingas Vikipedijos taisyklių ar duomenų struktūrų apibrėžimas arba pakeitimas.

Šiame registre turėtų būti registruojami tik tie pastebėjimai ar problemos, kurie neišsisprendžia vieno straipsnio, šablono ar pan. diskusijose, yra pasikartojantys arba gali sukelti problemas ateityje. Tokios problemos, kurias įmanoma išspręsti tam tikro straipsnio, kategorijos ar pan. diskusijose, turėtų būti ten ir sprendžiamos. Taip pat, čia turėtų būti registruojamos tik tos problemos, kurios jau sukelia sunkumus, bet ne ateities vystymosi planai ir pan.

Ką gali duoti šis problemų registras:

  • Problema, tegul ir ne per daug kritinė, taptų žinoma ir sprendžiama, o nebūtų užmiršta iki tol, kol vėl kils iš naujo.
  • Problema, kuri būdinga ne vienam straipsniui, kategorijai ar pan., būtų sprendžiama globaliai ir iki galo, o ne tik pavieniam atvejui.
  • Su problema naujai susidūrę žmonės lengviau galėtų rasti sprendimą.
  • Jei, taisant problemą, būtų sukurtos naujos taisyklės, susitarimai ar pan., išliktų istorija, kodėl jie atsirado ir kokia tų taisyklių ar susitarimų prasmė.

Kiekviena čia registruota problema turėtų būti įrašoma atskirai tam sukurtame skyrelyje. Pageidautina skyrelio struktūra (atskiros dalys pildomos būtų paeiliui), pvz.:

=== Problemos pavadinimas ===
==== Aprašymas ====
Turime tokią ir anokią problemą, kuri reiškiasi tokiuose ir anokiuose straipsniuose,
pvz., straipsnis1, straipsnis2.
...
==== Diskusijos ====
Įvairių dalyvių pasisakymai, pasiūlymai, etc., laisva forma.
...
==== Sprendimas ====
Sutartas problemos sprendimas.
...

Registruotos problemos[redaguoti vikitekstą]

Skirsniai "nuorodos" straipsniuose ir jų turinys[redaguoti vikitekstą]

Aprašymas[redaguoti vikitekstą]

Neturime bendro sutarimo ką rašome straipsnių pabaigoje dažnai esančiame skirsnyje "Nuorodos". Ypatingai neaiškūs klausimai - kiek turi būti nuorodų, kiek glaudžiai jos turi būti susijusios su tekstu. Klausimai galioja tiek išorinėms, tiek vidinėms nuorodoms. Kol kas šis klausimas spręstas tik atskirų straipsnių diskusijose, o mano galva reikėtų taisyklių.

Papildymas: išorinė nuoroda turi būti arba į šaltinį, arba į plačiau medžiagą. Bendri (ne specializuoti) žodynai nepatenka nei į vieną šių kategorijų, todėl nuorodų į juos nereikia. Žodynas tik trumpai apibrėžia termina, jis negali būti nei šaltinis (per daug neišsamu ir nemoksliška), nei medžiaga tolimesniam skaitymui. --Nomad 08:47, 2 Lapkričio 2005 (EET)

Diskusijos[redaguoti vikitekstą]

Dėl vidinių nuorodų vardinimo skyrelyje - mano manymu, jų reikėtų vengti, jei tik įmanoma pakeisti nuorodomis tekste. O dėl išorinių, kai jų yra daugiau nei 2, reikia labai gerai pasverti, ar nuoroda papildo straipsnį (t.y. rodomas puslapis detaliau aprašo temą, pateikia faktus, jame yra nuotraukų ir pan), taip pat niekada netrukdo viena labai tiesiogiai susijusi su straipsnio pavadinimu nuoroda (miesto straipsniui - savivaldybės svetainė, kompanijos straipsniui - oficiali kompanijos svetainė ir pan.). knutux 08:28, 2 Lapkričio 2005 (EET)

Dar viena nuorodų nenuoseklumo problema - rašant svetainės kalbą, naudojami bent trys būdai - kalba rašoma skliaustuose, kalba rašome atskiroje eilutėje prieš nuorodas ta kalab arba naudojami šablonai (kur vaizdžiai nupaišoma RU, EN ir t.t.). knutux 08:28, 2 Lapkričio 2005 (EET)

Neaiškios santrumpos šablonuose[redaguoti vikitekstą]

Aprašymas[redaguoti vikitekstą]

Kaupiasi šablonai su visiškai neaiškiais pavadinimais, pvz., {{AŽ}},{{TŽŽ}},{{PŽ}}. Tokių šablonų prasmės iš pavadinimo atspėti iš viso neįmanoma ir, kas dar blogiau, jų kūrėjai berods yra vieninteliai tų šablonų naudotojai. --Tractor 20:22, 1 Lapkričio 2005 (EET)

Diskusijos[redaguoti vikitekstą]

Siūlau keisti tvarką, į šablono vardą, jei jis priklauso grupei panašių šablonų, įvesti tos grupės pavadinimą pradžioje, o likusį tekstą pervadinti į kokį nors suprantamą. Pvz., {{Licencija Augustinas Žemaitis}}, {{Šaltinis Psichologijos žodynas}}. --Tractor 20:22, 1 Lapkričio 2005 (EET)

Sprendimas[redaguoti vikitekstą]

Paveikslėlių trynimas Commons projekte[redaguoti vikitekstą]

Aprašymas[redaguoti vikitekstą]

Kai naudojamas paveikslėlis iš Wikipedia Commons projekto, dingsta galimybės operatyviai atnaujinti puslapį, kuriame buvo panaudotas atitinkamas paveikslėlis iš Commons projekto. Pavyzdys - straipsnis Procesorius, kuriame buvo panaudotas paveikslėlis [1], ištrintas Spalio 5d., kad jis buvo ištrintas, pastebėta tik po mėnesio. Kiek suprantu, jie patys jokių kontrolės priemonių irgi neturi.

Diskusijos[redaguoti vikitekstą]

Nežinau pro kur šitą dalyką spręsti. Gal User:Midom ir User:Knutux galėtų pagelbėti? Reikia manyti, kitose šalyse jau ne kartą su tuo susidurta? --Tractor 22:09, 1 Lapkričio 2005 (EET)

Dėl naudojimo didžiosiose vikipedijose (tik 29 kalbom, turinčiom bent 10000 str.) problemų nekyla, nes yra parašytas įrankis (visiems pasiekiamas - [2]) automatiniam patikrinimui ar tose enciklopedijose naudojamas vienas ar kitas commons paveikslas. Tačiau mažųjų (ir lietuviškos) enciklopedijų ten nesutikrina (tikriausiai per daug vargo visas sutikrinti). Vienas būdų su tuo kovoti - prirašyti commons projekte prie naudojamo paveikslėlio, kuriame straipsnyje paveikslėlis naudojamas, tada prieš trindami duos žinot, bet aišku prisideda vargo kiekviename paveikslėlyje prirašyt. knutux 08:14, 2 Lapkričio 2005 (EET)

Sprendimas[redaguoti vikitekstą]

BOT'ų šiukšlinimai[redaguoti vikitekstą]

Aprašymas[redaguoti vikitekstą]

Ar galima būtų apsaugoti RecentChanges puslapį nuo bot'ų šiukšlinimų? --JonasS 09:20, 25 Sausio 2006 (EET)

Diskusijos[redaguoti vikitekstą]

Šiaip tas puslapis ir taip gana neblogai saugomas nuo to (registruoti botai nesimato), metosi tik nauji ar neregistruoti. Tokie po kurio laiko (reik tikėtis) parašys prašymus registruoti ir taip pat bus slepiami. knutux 09:22, 25 Sausio 2006 (EET)

Sprendimas[redaguoti vikitekstą]

Troliai[redaguoti vikitekstą]

Perkelta į Vikipedija:Pažeidimai. Dirgėla savivaliauja, pažeidinėja taisykles, elgiasi slavianofiliškai 88.118.147.187 08:24, 19 Vasario 2006 (EET)