Vikipedija:Apie rūpinimąsi skaitytoju

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Text-x-generic with pencil.svg  Tai yra Vikipedijos rašinys.
Čia pateikta vieno ar keleto naudotojų (o gal ir visos bendruomenės) nuomonė kai kuriais Vikipedijos tvarkos klausimais.

Vikipedijoje pasitaiko argumentų, kuriais apeliuojama į skaitytojų poreikius ir norus. Šis rašinys aptaria tokius argumentus.

Argumentai „į skaitytoją“[redaguoti vikitekstą]

Vikipedijos diskusijose pasitaiko įvairių argumentų, kai apeliuojama į skaitytoją.

Vienu iš dažnesnių atvejų teigiama, kad straipsnis arba jo dalis turi būti palikti, nes tai dėl vienos ar kitos priežasties svarbu skaitytojams. Gali būti teigiama, kad tekstas turi praktinę reikšmę, gali būti teigiama, kad skaitytojai atitinkamos informacijos ieškos būtent tame straipsnyje.

Kita dažna argumentų grupė naudojama diskusijose dėl formatavimo. Pavyzdžiui, teigiama, kad pateiktą tekstą skaitytojui bus sunku perskaityti, tad reikia jį formatuoti kitaip.

Trečia argumentų grupė naudojama, kai tekstą, iliustraciją ar dar kažką siūloma pašalinti ar pakeisti, nes esamas laikomas įžeidžiančiu skaitytojus, keliančiu pasibjaurėjimą, žalingu ar pan.

Skaitytojas – kas tai?[redaguoti vikitekstą]

Ką mes iš galime pasakyti apie Vikipedijos straipsnių skaitytojus? Deja, iš esmės tik tai, kad jie skaito Vikipedijos straipsnius.

Negalime tvirtinti, kad skaitytojas mato tekstą, jo formatavimą ir iliustracijas: gali būti, kad skaitytojas yra aklasis, besinaudojantis kokiomis nors techninėmis (ar netechninėmis) priemonėmis.

Negalime tvirtinti, kad skaitytojas domisi straipsnio tema: gali būti, kad jis atsitiktinai atsidarė tą straipsnį (pavyzdžiui, pasinaudodamas Specialus:Atsitiktinis puslapis).

Negalime tvirtinti, kad skaitytojas yra lietuvis, Lietuvos gyventojas ar mokantis lietuvių kalbą. Esama užsieniečių, kurie mokosi lietuvių kalbos; jiems Lietuviška Vikipedija yra viena iš priemonių jos mokytis. Be to, į kitakalbę Vikipediją gali būti žiūrima ieškant šaltinių ar iliustracijų atitinkama tema, bandant nustatyti žodžio ar žodžių junginio reikšmę, bei dar dėl įvairių priežasčių.

Negalime tvirtinti, kad skaitytojas skaito būtent Vikipediją: Vikipedijos turinys gali būti panaudotas kitur. Tam Vikipedija ir buvo kurta kaip „Laisvoji enciklopedija“, platinama pagal laisvąsias licencijas.

Negalime tvirtinti, kad skaitytojas gyvena „dabar“. Vikipedijos straipsniai ar jų dalys gali išlikti ir tolimoje ateityje.

Negalime tvirtinti, kad skaitytojas yra žmogus: straipsnius galima apdoroti ir kompiuterinėmis programomis.

Galiausiai, negalime tvirtinti, kad skaitytojas yra: pasitaiko ir tokių straipsnių, kurių ilgą laiką niekas neatsidaro…

Rūpinimosi skaitytoju prioritetas[redaguoti vikitekstą]

Kaip matome, apie skaitytoją žinome žymiai mažiau, nei gali pasirodyti iš pradžių. Tačiau mes žinome, kad Vikipedija buvo sumanyta kaip enciklopedija. Mes žinome pagrindinius jos rašymo principus (kurie neretai būna užrašyti taisyklėse ar rašiniuose). Dėl to šie principai turi prioritetą prieš visus aiškinimus apie tai, ko reikia skaitytojui. Be to, tai reiškia, kad „geras“ skaitytojas tikėsis, kad Vikipedijoje bus pateikti būtent geri enciklopedijos straipsniai, parašyti besilaikant Vikipedijos tvarkos. Dėl šios priežasties toks prioritetų nustatymas išties tokiems skaitytojams nekenkia, o priešingai – yra naudingas.

Pastebėtina, kad kalba eina būtent apie prioriteto suteikimą gerų straipsnių rašymui pagal Vikipedijoje galiojančią tvarką. Kai ši tvarka kažko nereglamentuoja (pavyzdžiui, spalvų parinkimo), gali būti verta ir tiesiogiai vadovautis patogumu skaitytojams.