Pereiti prie turinio

Valtelina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bormijo miestelis aukštutiniame Valtelinos slėnyje

Valtelina (it. Valtellina, lomb. Valtulina, ret. Vuclina) – kalnų slėnis šiaurės Italijoje, Lombardijoje, Šveicarijos pasienyje. Driekiasi per 120 km Alpių kalnuose, į rytus nuo Komo ežero. Slėniu į Komo ežerą teka Ados upė. Per slėnį eina plentas ir geležinkelis, jungiantis Lombardiją ir Šveicariją, yra keletas hidroelektrinių. Verčiamasi žemdirbyste,[1] taip pat išvystas turizmas, kalnų slidinėjimas, vynininkystė, sūrių gamyba.

Pagrindinis miestas – Sondrijas.

XVI–XVIII a. slėnis priklausė Graubiundeno aljansui, čia mišriai gyveno vokiškai, lombardiškai, itališkai, retoromaniškai kalbantys žmonės. Trisdešimtmečio karo metu Valtelina buvo užimta Habsburgų pajėgų, o 1797 m. prisijungė prie Cizalpinės respublikos, taip vėliau tapdama Italijos dalimi. 1944 m. italų fašistai, pralaimėję karą, bandė įsitvirtinti Valtelinoje. 1987 m. slėnį nuniokojo liūčių ir nuošliaužų sukeltas smarkus potvynis, kurio metu ištvinusi Ados upė griovė užtvankas ir užliejo gyvenvietes.

  1. ValtelinaLietuviškoji tarybinė enciklopedija, XII t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1984. T.XII: Vaislapėlis-Žvorūnė, 60 psl.