Ugdomasis vadovavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Ugdomasis vadovavimas (angl. Coaching) – lavinimo metodas, būdas, ugdant asmenį ar žmonių grupę siekti tam tikrų tikslų, įgyti naujų įgūdžių; asmeninio „veiksmingumo“ didinimo metodika, siekiant skatinti pokyčius ir pasiekti didesnių rezultatų įvairiose srityse. Ugdomojo vadovavimo teorija paremta tikėjimu, kad kiekvienas žmogus turi pakankamai įgimtų sugebėjimų pasiekti savo tikslus. Forma – kryptingas klausimų formulavimas (atlieka vadovas) ir atsakymų paieška (atlieka vadovaujamasis). Ugdytojas skatina žmogų savyje atrasti reikalingus gebėjimus, juos ugdyti įkvepia, siekiant pasikeitimų ir rezultatų.

Terminai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koučingas neturi Lietuvių kalboje atitikmens (kaip ir daugelyje kalbų, kur vartojamas angliškas Coaching arba jo transkripcija). Koučingo specialistų asociacija ICF LITHUANIA [1] nusprendė vartoti būtent šį terminą, nes „ugdomasis vadovavimas“ prieštarauja koučingo esmei, kadangi koučingas grindžiamas partneryste, o ne vadovavimu.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Gyvenimo ugdomasis vadovavimas (angl. Life Coaching) – „giluminis“ ugdomasis vadovavimas, praktinis pritaikymas asmeniniame gyvenime, suvokiant vidinius veiksnius, išteklius ir galimybes. Mokomasi ne tiek klausimų uždavimo, kiek gilaus savęs ir kito žmogaus supratimo bei pajautimo. Dėmesys skiriamas santykiui su savimi ir su kitais, jausmams ir emocijoms, vidinei energijai ir būsenoms, požiūriui ir tikėjimui.
  • Individualus ugdomasis vadovavimas – koncentruojamasi yra į konkrečius kliento išreikštus norus, tikslus, perspektyvas, mąstymą.
  • Verslo ugdomasis vadovavimas: siekiama ugdyti verslumą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]