Ugdomasis vadovavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Ugdomasis vadovavimas (angl. coaching 'treniruotė') – lavinimo metodas, būdas, ugdant asmenį ar žmonių grupę siekti tam tikrų tikslų, įgyti naujų įgūdžių; asmeninio „veiksmingumo“ didinimo metodika, siekiant skatinti pokyčius ir pasiekti didesnių rezultatų įvairiose srityse. Ugdomojo vadovavimo teorija paremta tikėjimu, kad kiekvienas žmogus turi pakankamai įgimtų sugebėjimų pasiekti savo tikslus. Forma – kryptingas klausimų formulavimas (atlieka vadovas) ir atsakymų paieška (atlieka vadovaujamasis). Ugdytojas skatina žmogų savyje atrasti reikalingus gebėjimus, juos ugdyti įkvepia, siekiant pasikeitimų ir rezultatų.

Terminai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Be termino „ugdomasis vadovavimas“, teikiami pavadinimai „konsultuojamasis ugdymas“ ir „lavyba“; atitinkamai tuo užsiimantys darbuotojai vadinami „vadovas ugdytojas“, „ugdantysis vadovas“ arba „lavybininkas“.[1] Koučingo specialistų asociacija ICF LITHUANIA[2] nusprendė vartoti anglišką skolinį „koučingas“, nes, anot jos, „ugdomasis vadovavimas“ prieštarauja koučingo esmei, mat koučingas grindžiamas partneryste, o ne vadovavimu.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Gyvenimo ugdomasis vadovavimas (angl. Life Coaching) – „giluminis“ ugdomasis vadovavimas, praktinis pritaikymas asmeniniame gyvenime, suvokiant vidinius veiksnius, išteklius ir galimybes. Mokomasi ne tiek klausimų uždavimo, kiek gilaus savęs ir kito žmogaus supratimo bei pajautimo. Dėmesys skiriamas santykiui su savimi ir su kitais, jausmams ir emocijoms, vidinei energijai ir būsenoms, požiūriui ir tikėjimui.
  • Individualus ugdomasis vadovavimas – koncentruojamasi yra į konkrečius kliento išreikštus norus, tikslus, perspektyvas, mąstymą.
  • Verslo ugdomasis vadovavimas: siekiama ugdyti verslumą.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Kuo keičiamas kaučingas (koučingas) (angl. coaching)?“. VLKK. Suarchyvuotas originalas 2023-08-14. Nuoroda tikrinta 2023-08-15.
  2. „Koučingas – kas tai?“. icf.lt. Nuoroda tikrinta 2023-08-15.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]