Totalinis futbolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Totalinis futbolas – lanksti futbolo sistema, kai iš savo pozicijos pasitraukusį žaidėją pakeičia kitoje pozicijoje žaidžiantis komandos draugas siekiant išsaugoti komandos taktinę schemą. Šioje lanksčioje sistemoje nė vienas žaidėjas neturi fiksuotos pozicijos aikštėje. Taip kiekvienas žaidėjas yra gynėjas, saugas ir puolėjas. Manoma, kad totalinis futbolas kilo iš „Stumk ir bėk“ sistemos (angl. Push and Run).

Totalinio futbolo pagrindai buvo sukurti Jack Reynolds, ilgamečiam Amsterdamo „Ajax“ komandos treneriui, treniravusiam komandą XX amžiaus pradžioje. Vėliau jo komandos žaidėjas Rinus Michels pats tapo Amsterdamo „Ajax“ komandos treneriu ir pradėjo naudoti tai kas dabar žinoma kaip totalinis futbolas. Aštuntajame dešimtmetyje totalinį futbolą žaidęs Amsterdamo „Ajax“ klubas dominavo Europoje, tuo pat metu totalinis futbolas pritaikytas ir Nyderlandų futbolo rinktinėje, kuri 1974 ir 1978 metais pateko į pasaulio čempionatų finalą bei abu kartus užėmė antrąją vietą. Rinus Michels auklėtinis Johan Cruyff, žaidęs „Ajax“ klube ir Nyderlandų rinktinėje, tapęs treneriu pritaikė totalinio futbolo sistemą FC Barcelona komandoje. Totalinio futbolo terminas taip pat naudojamas apibūdinant 8-ojo dešimtmečio Vakarų Vokietijos rinktinės žaidimą.

Ketvirtojo dešimtmečio Austrijos vyrų futbolo rinktinė taip pat turėjo pirmąsias totalinio futbolo apraiškas savo žaidime, todėl kartais yra vadinama pirmąja futbolo rinktine, žaidusia totalinį futbolą.