Termosas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Edit-find-replace.svg  Šio puslapio (jo dalies) turinys turėtų būti kritiškai peržiūrėtas ir pakoreguotas!
Jei galite, sutvarkykite (rekomenduotina prieš tai peržiūrėti puslapio aptarimus, jo kūrimo istoriją bei tarpinius keitimus).
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Termoso schema. Iliustracija iš 1907 m. JAV patento

Termosas arba Diuaro indas – 0,25-2 l ar didesnės talpos stiklinis (metalinis) indas su dvigubomis sidabruotomis sienelėmis, tarp kurių nėra oro – sudarytas vakuumas. Indą dengia metalinis ar plastikinis korpusas, jis užkemšamas termoizoliacinės medžiagos kamščiu.

Termosas gali būti iki 30 l talpos aliuminio bidonas arba dėžė (tarp dvigubų jos sienelių prikemšama gofruoto popieriaus, aliuminio folijos), uždaromi dangteliais su dvigubomis sienelėmis. Visos medžiagos, iš kurių gaminami termosai yra iš sunkiai praleidžiančių šilumą ir šaltį medžiagų, todėl šiluma ir šaltis termose laikosi ilgiau nei bet kuriame kitame inde. Tai priklauso nuo to, iš kokios medžiagos padarytas termosas ir kokio jis dydžio.

Termoso išradimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Termosą išrado škotų chemikas ir fizikas James Dewar. 1885 m. jis eksperimentavo su skystomis dujomis ir bandė išlaikyti jas atšaldytas. Jis sukonstravo indą, kuris jo garbei vadinosi Diuaro indu. 1904 m. Vokietijoje buvo įsteigta kompanija Thermos GmbH, kuri pradėjo pardavinėti Diuaro indus. Termosas (angl. Thermos) buvo šio indo prekybinis ženklas, kuris tapo bendriniu Diuaro indo pavadinimu.

Termoso veikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Norint išlaikyti pastovią temperatūrą reikia sustabdyti šilumos perdavimą konvekcija, spinduliavimu ir laidumu. Šilumos perdavimą konvekcija sustabdo tarpelis tarp sienelių. Tam, kad sumažinti šilumos perdavimą spinduliavimu, sienelės yra labai lygios ir veidrodinės, todėl puikiai atspindi šiluminius spindulius. O šilumos perdavimą laidumu sustabdo termoizoliacinės medžiagos, iš išorės dengiančios stiklinį indą.


Commons-logo.svg

Vikiteka