Tensingas Norgėjus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Tensingas Norgėjus

Tensingas Norgėjus (nep. तेन्जिङ नोर्गे शेर्पा  = Tenjiṅ Norge śerpā, angl. Tenzing Norgay; 1914 m. gegužės pab. – 1986 m. gegužės 9 d.) – Nepalo šerpas, vienas žymiausių pasaulio alpinistų. Kartu su Edmundu Hilariu 1953 m. gegužės 29 d. tapo pirmaisiais žmonėmis, pasiekusiais aukščiausią žemės kalną – Everestą.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nėra žinoma tiksli jo gimimo data ar vieta, tačiau manoma, kad jis gimė 1914 m. gegužę Khumbu kalnų slėnyje, Nepalo šiaurės rytuose. Nuo 1953 metų, savo gimimo dieną jis švenčia būtent tą dieną, kai įkopė į Everestą – gegužės 29-ąją. Tensingas gimė budistų šeimoje ir buvo 11-tas vaikas iš 13.

Dar jaunas susidomėjo alpinizmu ir 1935 m. būdamas 19-os buvo pasamdytas vienos britų ekspedicijos. 1947 m. dalyvavo nesėkmingoje ekspedicijoje į Everestą. 1952 m. vėl bandė kopti į Everestą. Nors viršūnės pasiekti ir nepavyko, tačiau jis su Reimondu Lambertu pasiekė rekordinį iki tol aukštį – 8600 m. 1953 m. dalyvavo Džono Hunto vadovaujamoje ekspedicijoje ir gegužės 29 d. jis, kartu su Hilariu, galiausiai pasiekė aukščiausią žemės vietą.

Po sėkmingos ekspedicijos, Tensingas sulaukė nemažo dėmesio, britų vyriausybės buvo apdovanotas Britų imperijos medaliu.