Teletabiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Žanrastelevizijos serialas vaikams
Kūrėjas (-ai)Ragdoll Productions
VaidinaDave Thompson
Mark Heenehan
Simon Shelton
John Simmit
Nikky Smedley
Pui Fan Lee
Kilmės šalisJungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Sezonų skaičius9
Serijų skaičius485
Trukmė25 min.
Originalus kanalasBBC
Išorinės nuorodos
Tinklalapis

Teletabiai (angl. Teletubbies) – vaikams skirta laida, kuri buvo rodoma nuo 1997 m. iki 2001 m. per BBC kanalą. Šou greitai tapo populiarus visame pasaulyje ir 2001 m. laimėjo prestižinį BAFTA apdovanojimą. Nors laida yra orientuota į 1-4 metų vaikus, tačiau dažnai ją žiūri ir suaugę, ypač tie, kurie tiria laidos poveikį vaikams. Filmą mielai žiūri ir jaunesni nei metų amžiaus kūdikiai.[1]

Mums tapo aišku jog vis dar yra vaikai, mažesni vaikai, kuriems iš televizijos nėra daug naudos, ir turime gerokai pasistengti jog būtų.

Anne Wood, vienas turinio autorių[1]


Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš viso buvo sukurta 365 šio serialo serijų. Teletabiai yra orientuoti į ikimokyklinio amžiaus vaikus. Laidos pagrindiniai veikėjai juda nerangiai, tarsi maži vaikai. Teletabių kalba taip pat panaši į kūdikių, neištariamos žodžių galūnės. Saulė su kūdikio veidu nekalba, išreiškia tik emocijas. Taisyklingai (taip pat ritmiškai, daug sykių pakartodami) laidoje prabyla tik kartkartėmis iš žemės iškylantys vamzdžiai.[1] Šie vamzdžiai – sumanymas mokyti vaikus ne tik žiūrėti, bet ir klausytis. Teletabiai dėvi kostiumus su įmontuotais televizoriais, kurie tarnauja „teletabiams pažvelgti į realų pasaulį“ – jais rodomi trumpi tikro, žmonių pasaulio videosiužetai.[1]

Seriale yra 4 pagrindiniai veikėjai:

  • Tinkis-Vinkis – padengtas violetiniu kailiu.
  • Dipsis – žalios spalvos. Pasak laidos kūrėjų, yra juodaodis.
  • Lialia – geltonos spalvos.
  • Pou – raudonos spalvos. Pasak laidos kūrėjų, yra kantonietė.

Skandalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1999 m. JAV konservatyvus pastorius Džeris Folvelas pareiškė, kad „Teletabių“ laida nerodo jokio gero pavyzdžio vaikams, motyvuodamas tuo, kad teletabis Tinkis-Vinkis yra gėjus, nes jis nešioja raudoną rankinę, yra violetinės spalvos bei turi trikampio formos anteną ant galvos. Pastorius greitai gavo atsakymą iš BBC televizijos, kuriame buvo parašyta „Tinkis-Vinkis yra mielas, technologinis vaikas su stebuklinga rankine“.

Transliacija Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą „Teletabiai“ Lietuvoje pasirodė 1999 metais, kai juos pradėjo rodyti LRT televizija. Serialą įgarsino aktoriai Andrius Žebrauskas, Irmantas Bačelis, Rasa Samuolytė, Daiva Rudytė, Neringa Čereškevičienė. Vėliau „Teletabius“ rodė 5 kanalas (nuo 2004 iki 2008 m.) ir „Lietuvos ryto“ televizija (nuo 2009 m. spalio iki 2011 m.) su tuo pačiu įgarsinimu iš LRT.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Everhart, Karen (16 February 1998). „Bridging real world and toddler fantasy, Teletubbies reaches youngest audience“. Current.org. Suarchyvuotas originalas 17 August 2016. Nuoroda tikrinta 20 May 2016.