TeX
TEX, rašomas kaip TeX – teksto formatavimo kalba bei įrankiai, sukurti Donaldo Knuto. TEX tariama kaip „tech“, kadangi, pasak autoriaus, pavadinimo raidės atitinka graikiškas τεχ (tau – epsilon – chi).
Tex yra populiarus akademinėje visuomenėje, o ypač matematikos, fizikos ir kompiuterių mokslo bendruomenėse. Daugelis Tex naudotojų mano, kad Tex yra geriausia priemonė atvaizduoti sudėtingoms matematinėms formulėms. Kartu su Latex paketu, Tex dažnai naudojamas kaip maketavimo priemonė.
Pavyzdžiai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Nesudėtingas TeX pavyzdys: Sukurkite tekstinį dokumentą myfile.tex ir į jį įrašykite:
hello \bye
Išsaugoję, komandinės eilutės interpretatoriuje ir įveskite:
tex myfile.tex
Tex Sukurs dokumentą myfile.dvi Pasinaudokite jūsų paketo programa, skirta peržiūrai. Jei naudojate MikTeX paketą, tai bus yap:
yap myfile.dvi
Pamatysite tik užrašą „hello“. Žodis „\bye“ – tai TeX komanda, kuri žymi dokumento pabaigą. Ši komanda neišveda jokių matomų duomenų.
Abu šie dokumentai gali būti spausdinami iš peržiūros programų ar konvertuojami į plačiau naudojamus formatus, pavyzdžiui, į PostScript šiuos dokumentus galima konvertuoti, panaudojus dvips programą.
Yra galimybė sukurti PDF formato dokumentus, naudojantis pdfTeX programa:
pdftex myfile.tex
Matematiniai pavyzdžiai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]TeX galimybės geriau matomos, naudojant jį matematinėms formulėms atvaizduoti. Pavyzdžiui, parašykime gerai visiems žinomą kvadratinės lygties sprendinių formulę:
Mūsų formulė ${-b\pm\sqrt{b^2-4ac} \over {2a}}$ \bye
Gauname:
- Mūsų formulė
Pastebėkime, kad formulės atvaizdavimas yra panašus į žmogaus užrašytą ar sumaketuotą formulę uždavinynuose. Formulės sakinys pradedamas „$“ simboliu, po to seka formulė, užrašyta TeX formatu ir uždaromasis '$' simbolis. Norėdami atvaizduoti formuolę naujosios eilutės viduryje naudojame '$$' simbolius. Pavyzdžiui, ta pati formulė
Mūsų formulė $${-b\pm\sqrt{b^2-4ac} \over {2a}}$$ \bye
bus atvaizduojama taip:
- Mūsų formulė