TeX

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

TEX, rašomas kaip TeX – teksto formatavimo kalba bei įrankiai, sukurti Donaldo Knuto. TEX tariama kaip „tech“, kadangi, pasak autoriaus, pavadinimo raidės atitinka graikiškas τεχ (tau – epsilon – chi).

Tex yra populiarus akademinėje visuomenėje, o ypač matematikos, fizikos ir kompiuterių mokslo bendruomenėse. Daugelis Tex naudotojų mano, kad Tex yra geriausia priemonė atvaizduoti sudėtingoms matematinėms formulėms. Kartu su Latex paketu, Tex dažnai naudojamas kaip maketavimo priemonė.

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nesudėtingas TeX pavyzdys: Sukurkite tekstinį dokumentą myfile.tex ir į jį įrašykite:

hello
\bye

Išsaugoję, komandinės eilutės interpretatoriuje ir įveskite:

tex myfile.tex

Tex Sukurs dokumentą myfile.dvi Pasinaudokite jūsų paketo programa, skirta peržiūrai. Jei naudojate MikTeX paketą, tai bus yap:

yap myfile.dvi

Pamatysite tik užrašą „hello“. Žodis „\bye“ – tai TeX komanda, kuri žymi dokumento pabaigą. Ši komanda neišveda jokių matomų duomenų.

Abu šie dokumentai gali būti spausdinami iš peržiūros programų ar konvertuojami į plačiau naudojamus formatus, pavyzdžiui, į PostScript šiuos dokumentus galima konvertuoti, panaudojus dvips programą.

Yra galimybė sukurti PDF formato dokumentus, naudojantis pdfTeX programa:

pdftex myfile.tex

Matematiniai pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

TeX galimybės geriau matomos, naudojant jį matematinėms formulėms atvaizduoti. Pavyzdžiui, parašykime gerai visiems žinomą kvadratinės lygties sprendinių formulę:

Mūsų formulė  ${-b\pm\sqrt{b^2-4ac} \over {2a}}$
\bye

Gauname:

Mūsų formulė

Pastebėkime, kad formulės atvaizdavimas yra panašus į žmogaus užrašytą ar sumaketuotą formulę uždavinynuose. Formulės sakinys pradedamas „$“ simboliu, po to seka formulė, užrašyta TeX formatu ir uždaromasis '$' simbolis. Norėdami atvaizduoti formuolę naujosios eilutės viduryje naudojame '$$' simbolius. Pavyzdžiui, ta pati formulė

Mūsų formulė $${-b\pm\sqrt{b^2-4ac} \over {2a}}$$
\bye

bus atvaizduojama taip:

Mūsų formulė

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]