Tarpbankinė lėšų pervedimo sistema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Tarpbankinė lėšų pervedimo sistema (TLPS; angl. IFTS – Interbank funds transfer system) – lėšų pervedimo sistema, kurioje daugumas (arba visi) tiesioginiai dalyviai yra finansinės institucijos, ypač, bankai ir kitos kredito institucijos.

Atskira tarpbankinė lėšų pervedimo sistema yra konkrečios šalies arba jų grupės mokėjimo sistemos dalis.

Veikimo principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visas tarpbankines lėšų pervedimo sistemas, pagal jų veikimo principus galima skirstyti į:

  • Realaus laiko atskirųjų atsiskaitymų sistema (RLAA, angl. Real time gross settlement system, RTGS) – tarpbankinė lėšų pervedimo sistema, kurioje yra apdorojami atskiri mokėjimo pavedimai ir pagal kiekvieną iš jų yra įvykdomas atskiras atsiskaitymas. Šios sistemos paprastai veikia realiu laiku, t. y. atskiri pavedimai yra apdorojami iš karto kai jie yra gaunami. Kadangi tokių sistemų sukūrimo ir eksploatavimo kaštai yra palyginus su kliringo sistemomis, todėl kartais šiose sistemose yra ribojamos mokėjimo pavedimų vertės žemutinė riba ir todėl jos kartais dar yra vadinamos didelių verčių atsiskaitymo sistemomis.
  • Mažmeninių mokėjimų sistema (MMS, angl. Mass payment system) – tarpbankinė lėšų pervedimo sistema, kurioje paprastai yra apdorojami masiniai mažmeniniai mokėjimo nurodymai. Šiose sistemose mokėjimo nurodymai yra priimami, kaupiami dideli mokėjimo nurodymų paketai. Konkrečioje sistemoje nustatytais laiko momentais yra vykdomas jų apdorojimas, kurio metu sumuojami visi mokėjimo nurodymai tuo metu esantis sistemoje ir išvedamas balansas (kliringas) „kiek kuris dalyvis kuriam yra skolingas“. Kadangi šiose sistemose apdorojant mokėjimo nurodymus yra daromas kliringas, tai šios sistemos dar yra vadinamos kliringo sistemomis
  • Vertybinių popierių atsiskaitymo sistema (VPAS, angl. Securities Settlement system, SSS) – tarpbankinė lėšų pervedimo sistema, kurioje skirtingai nuo pirmųjų dviejų tipų atsiskaitymas vyksta pervedant ne tik lėšas, bet ir vertybinius popierius.

Tarpbankines lėšų pervedimo sistemas taip pat galima grupuoti pagal tai kokiose sąskaitose yra fiksuojami atsiskaitymo rezultatai. Pagal šį rodiklį yra du tarpbankinių lėšų pervedimo sistemų tipai:

  • atsiskaitančios centrinio banko pinigais, jei atsiskaitymo galutiniai rezultatai yra fiksuojami šalies centriniame banke esančiose sąskaitose;
  • atsiskaitančios komercinio banko pinigais, jei atsiskaitymo galutiniai rezultatai yra fiksuojami komerciniame banke esančiose sąskaitose.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]