Sutapimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Sutapimas – bendrąja prasme, pastebimas kelių ar daugiau reiškinių ar aplinkybių atsitiktinis atitikimas, susiderinimas, nesant akivaizdaus priežastinio ryšio tarp jų.

Sutapimas taip pat yra loginė kategorija, kuria naudojamasi moksliniuose tyrimuose, kriminalistikoje, taip pat ir kitoje racionalioje žmonių veikloje analizuojant įvairius reiškinius bei įvykius. Sutapimas gali būti traktuojamas kaip pagrindas įvykių ar reiškinių sąryšiui. Kitaip tariant, sutapimas nėra sąryšio tarp reiškinių įrodymas, tačiau esant tarpusavyje susijusiems reiškiniams, sutapimų tikimybė didesnė.

Statistiniu požiūriu, sutapimai yra neišvengiami ir todėl nelaikomi reikšmingais. Vienas iš pavyzdžių yra Gimtadienių paradoksas, kuris teigia, kad 23 žmonių grupėje, tikimybė, kad dviejų žmonių gimtadieniai bus tą pačią dieną, yra didesnė nei 50 %.

Ypatingai išsiskiriančiais sutapimais neretai naudojamasi siekiant įrodyti parapsichologinius sugebėjimus ar sąmokslo teorijas. Dėl panašių priežasčių, sutapimai taip pat gali būti kuriami dirbtinai, siekiant sukurti tam tikrą įtaigą.

Matematikoje naudojama matematinio sutapimo sąvoka, kai skirtingų skaičiavimų galutiniai rezultatai sutampa ar skiriasi labai nežymia dalimi, pavyzdžiui, yra beveik lygu 20 arba , tačiau nors tokių sutapimų yra daug, jie retai panaudojami kitaip nei vien tik įdomybės.

Optikoje sutapimu vadinamas atsitiktinis dviejų ar daugiau spindulių fokusavimasis viename taške.