Stigmatizacijos teorija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Merge-arrow.svg  Šį straipsnį ar jo dalį yra pasiūlyta įkelti į „stigma (sociologija)“.
Dėl kokių priežasčių palikta ši žymė galite sužinoti diskusijų puslapyje.

Stigmatizavimas – neigiamų savybių, charakteristikų priskyrimas asmenims ar jų grupėms, sąlygojantis jų diskriminavimą. Reiškinio priešingybė – „Charizma“ (ypatingų duotybių priskyrimas, sąlygojąs asmens išskirtinę padėtį visuomenėje).

Asmuo stigmatizuojamas dėl jo savybių, pažiūrų ar veiklos, neatitinkančios jo visuomenėje priimtų kultūrinių ar moralinių normų.

Socialinė stigma (etiketė) sąlygoja ilagalaikį ir nuolatinį asmens ir jo sugebėjimų nuvertinimą, o tai gali sąlygoti deviantinių grupių formavimąsi.

Stigmatizacijos pasekmės įvairios. Dažniausiai – neigiamos tiek stigmatizuotam asmeniui, tiek socialinei grupei, stigmatizavusiai asmenį. Asmeniui eliminuojami visi ar dauguma tolesnių prisitaikymo, veiklos visuomenėje kelių ir būdų.

Žymūs pavyzdžiai yra romų, homoseksualų, juodaodžių, moterų, žydų stigmatizacija įvairiose kultūrose įvairiais periodais. Taip pat - įvairių ligonių (dažniausiai - psichinių), įvairių religijų išpažinėjų, kriminalinę praeitį turinčių žmonių atskyrimas nuo visuomenės.