Stereoskopija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Stereoskopija tai vaizdinės medžiagos atvaizdavimo būdas suteikiant jai realų trimatiškumo (3D) ir gylio įspūdį. Šis efektas pasiekiamas kiekvienai akiai pateikiant skirtingą paveiksliuką, kur kiekviename paveiksliuke atvaizduotas tas pats objektas tik pasuktas kiek kitu kampu.


Atsiradimo istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stereoskopiją išrado Čarlis Vytstounas (Charles Wheatstone) 1838 m.


Atvaizdavimo būdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yre keli stereoskopinių paveiksliukų atvaizdavimo ir žiūrėjimo būdai:

  • Pateikiant du paveiksliukus į kuriuos reikia žiūrėti sukryžiuojant akis arba paraleliai.
  • Pateikiant vieną paveiksliuką kuriame tam tikromis spalvomis (dažniausiai raudona ir žydra) pažymėta stereoskopinė informaciją. Į tokį paveiksliuką reikia žiūrėti per specialius akinius, kurių vienas stiklas raudonas, o kitas žydras.

Kaip žiūrėti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasitelkiant pagalbines priemones, t. y. akinius, žiūrint stereoskopinius paveiksliukus jokių papildomų pastangų nereikia, tačiau žiūrint į du paveiksliukus, be jokių priemonių reikia priversti, kad kiekviena akis žiūrėtų į skirtingą paveiksliuką atskirai.

Yra du tokio žiūrėjimo būdai, kai žiūrima tiesiai į tolį ir tada kiekviena akis mato skirtingą paveiksliuką, toks būdas vadinamas paraleliniu arba kai žiūrima sukryžiavus akis ir kairė akis mato dešinį paveiksliuką, o dešinė kairįjį.

Fotografavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stereoskopinėms nuotraukoms fotografuoti naudojami stereoskopai, tačiau tokias nuotraukas galima padaryti ir paprastu fotoaparatu, tik su stereoskopu galima pasiekti didesnio tikslumo.

Stereoskopas yra panašus į paprastą fotoaparatą, tik vietoj vieno objektyvo turi du, kurie fotografavimo metu iš karto sukuria dvi fotografijas to paties objekto, tik kiek skirtingu kampu.

Norint nufotografuoti stereoskopinę nuotrauką naudojantis paprastu fotoaparatu reikia objektyvą nutaikyti į norimą nufotografuoti objektą ir jį nufotografavus, padaryti dar vieną nuotrauką tik objektyvą perkeliant kiek kairiau. Toks fotografavimo būtas tinkamas fotografuojant tolimus objektus.