Jarmulka: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 565 pridėti baitai ,  prieš 10 mėnesių
nėra keitimo aprašymo
S
[[Vaizdas:Kippa_judentum.JPG|thumb|200px|[[Žalia]] jarmulka]]
 
'''Jarmulka''' ({{yi|יאַרמלקע‎|yarmulke}}, taip pat '''kipa''', {{he|כִּיפָּה‎}}) – plonatradicinė apvaližydų kepuraitė,vyrų kuriąkepurėlė. kaiTAi kurienedidelė judaizmoapvali išpažinėjai dėvi kaip pripažinimą, kad yra žemiau Dievo(megzta arba kaipsiūta) priminimą,kepurėlė kadnešiojama Dievasant yra aukščiau viskopakaušio. JiNešiojama dažniausiaiatskirai yraar nešiojamapo vyrų,viršutine tačiau nors ir rečiau, bet pasitaiko moterų, išpažįstančių [[Konservatyvusis judaizmas|konservatyvų]] arbakepure. [[ReformistinisKartais judaizmas|reformistinįpritvirtinama judaizmą]],prie nešiojančiųplaukų kipąsegtuku.
 
Ortodoksinį judaizmą išpažįstančios moterys jarmulkos niekada nenešioja, tačiau ištekėjusios moterys galvą dengia skarele ar peruku (ištekėjusios moters plaukus gali matyti tik jos vyras). Ir nors tradiciškai kipa yra grynai vyriškas galvos apdangalas pasitaiko moterų, išpažįstančių [[Konservatyvusis judaizmas|konservatyvų]] arba [[Reformistinis judaizmas|reformistinį judaizmą]], nešiojančių kipą.
Šiais laikais galima rasti spalvotų kipų, kurios simbolizuoja mėgstamų sporto komandų atributiką ar spalvas. Vaikų kipos gali būti su animacinių filmų veikėjais. Kipos yra gaminamos taip pat ir moterims.<ref> „California firm offers kippot for women“, The Jerusalem Post, July 10, 2005</ref>
 
Yra skirtingų rūšių jarmulkų ir pagal jų išvaizdą (spalvą, dydį ir medžiagą) galima lengvai nustatyti ne tik ją nešiojančiojo religingumą, bet ir kokiai [[Judaizmas|judaizmo]] srovei ar krypčiai jis priklauso. Aškenazių kipos paprastai susiūtos ir keturių ar šešių medžiagos gabalų, paprastai viršus juodas, o pamušalas baltas. Sefardų kipos paprastai mažesnio dydžio, spalvotos, megztos arba siuvinėtos. Chasidai kipą nešioja po skrybėle ar [[Štreimelis|kailine kepure]]. Šiais laikais galima rasti spalvotų kipų, kurios simbolizuoja mėgstamų sporto komandų atributiką ar spalvas. Vaikų kipos gali būti su animacinių filmų veikėjais. Kipos yra gaminamos taip pat ir moterims.<ref> „California firm offers kippot for women“, The Jerusalem Post, July 10, 2005</ref>
 
Krikščionių vyrai tradiciškai pagarbą Dievui rodė nusiimdami kepurę, o judaistai - ją nešiodami. Tradiciškai kipa nešiota visą dieną, ypač maldos ar Toros skaitymo metu. Tuo pačiu jarmulkos nešiojimas yra paprotys, o ne religinė norma: niekur Toroje ar Talmude nenurodyta, kad judėjai turėtų nešioti galvos apdangalą. Ortodoksai kipą nešioja visada, konservatyvūs judėjai - sinagogoje ir valgio metu. Reformistinis judaizmas kipos nešiojimą laiko neprivalomu.<ref>[http://jhist.org/teacher/15_343.htm Энциклопедия «Еврейский мир»]</ref> Nereligingi žydai kipą užsideda lankydami sinagogą, gedulo metu ar švenčiant bar-micvą. Jarmulką, rodydami pagarbą žydų tradicijoms, gali užsidėti ir ne žydai, pvz., valstybių vadovai, besilankantys Izraelyje.
 
[[Samariečiai]] kadaise nešiojo savitą mėlyną galvos apdangalą tam, kad lengvai atskirtų samariečius nuo žydų. Tuo tarpu žydai nešiojo baltos spalvos galvos apdangalą. Šiais laikais samariečiai dažniausiai nešioja kipą tik maldos, šventinių apeigų, šabo arba religinių švenčių metu.
 
[[Samariečiai]] kadaise nešiojo savitą mėlyną galvos apdangalą tam, kad lengvai atskirtų samariečius nuo žydų. Tuo tarpu žydai nešiojo baltos spalvos galvos apdangalą. Šiais laikais samariečiai dažniausiai nešioja kipą tik maldos, šventinių apeigų, šabo arba religinių švenčių metu.
{{Commons|Category:Kippah}}
== Šaltiniai ==

Naršymo meniu