Tutanchamono kapas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
307 pridėti baitai ,  prieš 4 metus
S
nėra keitimo aprašymo
S
S
[[Vaizdas:Valle de los Reyes, Egipto, entrada de la tumba de Tutamkhamon, abril de 2009.JPG|thumb|right|240px| Įėjimas į Tutanchamono kapą Karalių slėnyje]]
[[Vaizdas:KV62 Tutankhamun.jpg|thumb|right|200px| Tutanchamono kapo aksonometrija su matmenimis ]]
'''Tutanchamono kapas''' − [[Senovės Egiptas|Sen. Egipto]] faraono [[Tutanchamonas|Tutanchamono]] (apie 1341−1323 m. pr. m. e.) kapas [[Karalių slėnis|Karalių slėnyje]] (Nr. KV62). Atidarytas 1922 m. vadovaujant britų archeologui [[Hovardas Karteris|Hovardui KateriuiKarteriui]] ir finansuojant kasinėjimus [[Džordžas Karnarvonas|lordui Karnarvonui]]. Tutanchamono kapo atradimas tapo pasauline sensacija ir iki šiol laikomas reikšmingiausiu Senovės Egipto archeologiniu radiniu.
 
== Atradimas ==
XX a. pradžioje [[Karalių slėnis]] buvo laikomas išžvalgytu. Jame prieš tai dirbo apie 40 archeologinių grupių. Faraonas [[Tutanchamonas]] buvo žinomas tik grupei specialistų ir apie jį buvo žinoma labai nedaug: kad jis valdė kažkuriuo metu tarp [[Echnatonas|Echnatono]] ir [[Ramzis II|Ramzio II]]. Jo statula buvo Kairo Egipto muziejuje ir Karnake buvo išlikę jo saulės valties reljefo fragmentai. Vieno valdininko kape buvo paminėta, kad Tutanchamonui duoklę mokėjo kai kurios gentys iš Sirijos ir Sudano. 1907 m. archeologas Žoržas Legrenas rado akmeninę stelą Karnake, kurioje minimas Tutanchamonas, atstatęs sugriautas šventyklas ir atgaivinęs apleistą žemę. Iš to sekė išvada, kad Tutanchamonas valdė iškart po „eretiko“ Echnatono.
 
[[Džordžas Karnarvonas|Lordas Karnarvonas]] (1866−1921) buvo pasiturintis britų aristokratas, žemvaldys. 1906 m. jis išsirūpino koncesiją kasinėti kalvose prie [[Tėbai (Egiptas)|Tėbų]], pasak jo ''„kad turėtų, ką veikti“''. Per sezoną kasinėjant buvo rasta tik viena mumifikuota katė ir lordas suprato, kad jam reikia pagalbininko, specialisto egiptologijos srityje. Tokiu tapo [[Hovardas Karteris]] (1874−1939). Jis tuo metu buvo beveik nežinomas ir karjerą pradėjo būdamas asistentu archeologinėje grupėje, jis tapė akvareles pagal kapų piešinius (šių akvarelių yra [[Metropoliteno muziejus|Metropoliteno muziejuje]]). 1899 m. tapo Aukštutinio Egipto ir Nubijos senovės monumentų inspektoriumi, bendradarbiavo su JAV milijonieriumi, kasinėjimų finansuotoju Tedoru M. Deivisu. 1903 m. H. Karteris buvo atleistas iš tarnybos ir iki 1907 m. susitikimo su lordu Karnarvonu vos pragyveno dirbdamas gidu ir pardavinėdamas akvareles. H. Karteris tikėjo, kad Karalių slėnyje vis dar yra nerastas Tutanchamono kapas. Tuo metu kasinėjimus slėnyje vykdė Teodoro M. Deiviso finansuojami archeologai ir H. KaterisKarteris su lordu Karnarvonu dirbo kitose Egipto vietovėse, tik be didelių rezultatų. 1914 m. T. M. Deivisas nepratęsė koncesijos kasinėjimams Karalių slėnyje ir ją nupirko lordas KarnavonasKarnarvonas. Koncesija buvo išduota 1915 m.
 
H. KaterisKarteris kasinėjimams numatė trikampį plotą tarp faraonų [[Ramzis II|Ramzio II]], [[Merneptachas|Merneptacho]] ir [[Ramsis VI|Ramzio VI]] kapų. Šį plotą sudarė apie 2,5 [[akras|akro]]. Kasinėjimai buvo pradėti 1917 m. gruodį prie Ramzio VI kapo įėjimo, kur greitu laiku buvo aptikti senovės darbininkų lušnelių pamatai ant statybinių akmenų. Šių akmenų buvimas buvo aiškus požymis, kad galbūt netoliese yra kapas, tačiau kasinėjimų H. Karteris toje vietoje nepratęsė. Pasak jo, šis sprendimas buvo įtakotas žiemos sezono, nes daugelis turistų norėjo pamatyti Ramzio VI kapą ir jį būtų tekę uždaryti. Antrąjį sezoną 1918 m. buvo rasta trylika alebastrinių vazų su Ramzio II ir Merneptacho vardais. Sekę trys kiti sezonai buvo visiškai bevaisiai. 1921 m. anglų svaro vertė smuko, lordas Karnarvonas 1922 m. jau norėjo nutraukti finansavimą, tačiau H. Karteris buvo ryžtingas ir po jo tvirtinimo, kad jis pats finansuos kasinėjimus, lordas sutiko dar vieneriems metams pratęsti finansavimą. Juos paskatino žinia iš Metropoliteno meno muziejaus Niujorke, kur egiptologas Herbertas Vinlokas ištyrė Teodoro M. Deiviso radinius iš Karalių slėnio ir rado tiek Tutanchamono, tiek jo nekropolio antspaudų. Tai buvo tikras įrodymas, kad Tutanchamonas palaidotas Karalių slėnyje. H. Vinlokas taip pat nustatė mumifikavimo medžiagų likučius ir tai, kad kai kurie indai buvo kapo baigimo puotos reikmenys, vėliau išnešti ir užkasti duobėje už kapo ribų.
 
1922 m. lapkričio 1 d. H. Karteris pradėjo šeštą kasinėjimų sezoną toje pačioje vietoje, kur prieš penkis metus buvo rasti senovės darbininkų lušnelių pamatai. Lapkričio 4 d. kasėjai užtiko pirmąjį uoloje iškirstą laiptelį. Pratęsus kasimą buvo rastos užanstpauduotos durys. Buvo aišku, kad į šį kapą neįžengta nuo 12-os Egipto dinastijos laikų prieš 3000 metų, bet kapas aiškiai buvo per mažas faraonui. H. Karteris liepė užversti įėjimą ir lapkričio 6 d. laiške pranešė lordui Karnarvonui apie atradimą į Angliją. Atrastas kapas populiariai buvo pramintas „Auksinio paukščio kapu“. H. Karteris laikė auksinę kanarėlę namuose ir buvo pašiepiamas darbininkų, kad paukštis jam rodo, kur kasti. Vieną dieną [[kanarėlė]] buvo rasta praryta įšliaužiusios [[kobra|kobros]]. Kobra buvo senovės faraonų valdžios simbolis ir kilo gandai, kad taip faraonas keršija už tariamai kanarėlės H. Karteriui parodytą kapą. Lordui Karnarvonui mirus sekančiais metais pasklido gandai ir buvo sukurta legenda apie „faraono prakeikimą“.
[[Vaizdas:The Moment Carter Opens the Tomb.JPG|thumb|right|200px| Tutanchamono palaidojimo kambario atidarymas. Suvaidinta scena. Pritūpęs − [[Hovardas Karteris]]]]
1922 m. lapkričio 24 d. buvo nuvalytas visas smėlis nuo kapo praėjimolaiptelių ir ant durų apačios rastas Tutanchamono antspaudas. Atidarius duris buvo rastas žemėjantis praėjimas be laiptų, visas užpildytas skaldos ir dulkių mišiniu. Taip pat buvo rasti požymiai dviejų įsiskverbimų į kapą. Pirmoji grupė vagių tikriausiai buvo įėjusi išlaužiusi antspaudus. Po to praėjimas buvo užpiltas skalda, kurioje antroji grupė vagių buvo išrausę tunelį, kurį sargai vėliau užpylė. PriešPats valantfaktas, praėjimąkad buvovirš instaliuotas elektrinis apšvietimas. Lapkričio 26 d.kapo buvo prasikastaRamzio iki antrųjųVI kapo durų.darbininkų Atidarymelušnelės, dalyvavopastatytos H.beveik Karteris,200 lordasmetų Karnarvonasvėliau, jorodo, duktėkad HerbertTutanchamono Evelinkapas irjau H.tuo Karteriometu asistentasbuvo Aužmirštas. R. Kalenderis. Iš pradžių H. Karteris durų viršuje pramušė skylęTikėtina, patikrinokad su žvakės liepsna išeinančias dujas ir praplatinęs angą pažvelgė į vidų. Tuokažkuriuo metu lordaspo Karnarvonasretos paklausė:liūties ''Arvisos jūskapo matotežymos ką nors?''. Į tai H. Karterisbuvo atsakė:palaidotos ''„Nuostabiuspo dalykus“''sąnašomis.
 
Prieš valant praėjimą į požemines patalpas buvo instaliuotas elektrinis apšvietimas. Lapkričio 26 d. buvo prasikasta iki antrųjų kapo durų. Atidaryme dalyvavo H. Karteris, lordas Karnarvonas, jo duktė Herbert Evelin ir H. Karterio asistentas A. R. Kalenderis. Iš pradžių H. Karteris durų viršuje pramušė skylę, patikrino su žvakės liepsna išeinančias dujas ir praplatinęs angą pažvelgė į vidų. Tuo metu lordas Karnarvonas paklausė: ''Ar jūs matote ką nors?''. Į tai H. Karteris atsakė: ''„Nuostabius dalykus“''.
Atidarius kapą paaiškėjo, kad prieškambaris buvo iš dalies išvogtas, sarkofagai tušti su išlaužtomis spynomis, tačiau paties Tutanchamono sarkofago ir aukų kambariai buvo išlikę taip, kaip faraono palaidojimo momentu. Kape rasta apie 5000 objektų, kuriuos suklasifikuoti ir aprašyti prireikė 10 metų. Garsiausias iš jų − auksinė Tutanchamono kaukė. Dabar didžioji dalis kapo artefaktų saugoma [[Kairo Egipto muziejus|Egipto muziejuje Kaire]]. Tutanchamono kapas yra mažiausias iš faraonų kapų Karalių slėnyje. Tikima, kad tai nebuvo tikrasis faraono kapas ir jame jis palaidotas dėl ankstyvos ir netikėtos mirties nespėjus paruošti tikrojo. Jame nerasta reikšmingų papirusų ir sienų dekoras gana skurdus, tad kapo radimas praturtino archeologiją vertingais objektais, bet istoriškai atskleidė labai mažai apie to meto Senovės Egiptą. Tutanchamono kapo lobiai 1967 m. eksponuoti Paryžiuje, 1972 m. Londono [[Britų muziejus|Britų muziejuje]], 1973 m. keturiuose [[TSRS]] miestuose ir trijų metų ture septyniuose JAV miestuose, sukeldami didelį publikos susidomėjimą. Vien JAV parodų lankytojų skaičius viršijo 7 milijonus. Tutanchamono mumija po tyrimų grąžinta į savo kapą, kur dabar ir yra.
 
Atidarius kapą paaiškėjo, kad prieškambaris buvo iš dalies išvogtas, sarkofagaiskrynios tuštituščios su išlaužtomis spynomis, tačiau paties Tutanchamono sarkofago ir aukų kambariai buvo išlikę taip, kaip faraono palaidojimo momentu. Kape rasta apie 5000 objektų, kuriuos suklasifikuoti ir aprašyti prireikė 10 metų. Garsiausias iš jų − auksinė Tutanchamono mumijos kaukė. Dabar didžioji dalis kapo artefaktų saugoma [[Kairo Egipto muziejus|Egipto muziejuje Kaire]]. Tutanchamono kapas yra mažiausias iš faraonų kapų Karalių slėnyje. Tikima, kad tai nebuvo tikrasis faraono kapas ir jame jis palaidotas dėl ankstyvos ir netikėtos mirties nespėjus paruošti tikrojo. Jame nerasta reikšmingų papirusų ir sienų dekoras gana skurdus įrašais, tad kapo radimas praturtino archeologiją vertingais objektais, bet istoriškai atskleidė labai mažai apie to meto Senovės Egiptą. Tutanchamono kapo lobiai 1967 m. eksponuoti Paryžiuje, 1972 m. Londono [[Britų muziejus|Britų muziejuje]], 1973 m. keturiuose [[TSRS]] miestuose ir trijų metų ture septyniuose JAV miestuose, sukeldami didelį publikos susidomėjimą. Vien JAV parodų lankytojų skaičius viršijo 7 milijonus. Tutanchamono mumija po tyrimų grąžinta į savo kapą, kur dabar ir yra.
 
== Kapo artefaktai ==
9 570

pakeitimų

Naršymo meniu