Aukštoji mokykla: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
453 pridėti baitai ,  prieš 10 metų
S
Atmestas 85.232.142.240 pakeitimas, grąžinta paskutinė versija (Martynas Patasius keitimas)
S (Atmestas 85.232.142.240 pakeitimas, grąžinta paskutinė versija (Martynas Patasius keitimas))
== Lietuvoje ==
{{main|Lietuvos aukštosios mokyklos}}
 
sudasėjusia iš 2 fakultetų - moralinio ir fizinio, ją prižiūrėjo Edukacinė komisija. [[1797]] m. padalinta į 4 fakultetus - moralinį, matematinį, medicinos ir kalbų bei meno.
Lietuvoje pirmoji aukštoji mokykla, [[Vilniaus akademija]], buvo įkurta [[jėzuitai|jėzuitų]], [[1578]] m. gavusių Stepono Batoro privilegiją, kuri buvo patvirtinta [[1579]] m. Vilniuje. Panaikinus [[Jėzuitų ordinas|Jėzuitų ordiną]], iki [[1781]] m. ji veikė prižiūrima Vilniaus vyskupų ir rektorių, buvusių jėzuitų. [[1781]] m. akademija buvo pavadinta [[Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė|Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės]] vyriausiaja mokykla, susidėjusia iš 2 fakultetų - moralinio ir fizinio, ją prižiūrėjo Edukacinė komisija. [[1797]] m. padalinta į 4 fakultetus - moralinį, matematinį, medicinos ir kalbų bei meno.
 
[[1803]] m. [[Aleksandras I (Rusija)|Aleksandras I]]-asis ją perorganizavo į Vilniaus universitetą, prižiūrimą švietimo ministro ir globėjo (A. Čartoriskio). Universitetui priklausė visos mokyklos Vilniaus, Gardino, Minsko, Volynės, Podolės, Kijevo, Vitebsko ir Mogiliovo gubernijose bei Baltstogės apygardoje. Universitete buvo visi tie patys fakultetai, bet prie moralinių mokslų fakulteto buvo prijungtas ir teologijos fakultetas. [[1824]] m., vietoje A. Čartoriskio universiteto globėju paskyrus Novosilcevą, prasidėjo universiteto likvidavimas. [[1831]] m. [[gegužės 1]] d. universitetas buvo uždarytas, jo turtas išdalintas Rusijos universitetams, o Vilniuje paliktas teologijos fakultetas, tapęs aukštaja teologijos mokykla, [[1834]] m. [[vasario 11]] d. pervadintas į dvasinę akademiją.
Po [[VU|Vilniaus universiteto]] panaikinimo aukštosios mokyklos Lietuvoje pradėtos kurti tik po [[Pirmasis pasaulinis karas|Pirmojo pasaulinio karo]].
 
Privačios aukštosios mokyklos pradėtos steigti Nepriklausomybės atkūrimo metais (aukštesniosios mokyklos, kolegijos, vėliau - ir universitetai). sudas
 
== Nuorodos ==
[[fr:Études supérieures]]
[[he:מוסד להשכלה גבוהה]]
[[id:Pendidikan tinggi]] karve sudas
[[ja:高等教育]]
[[ko:고등 교육]]

Naršymo meniu