Puslaidininkis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Xqbot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: an:Semicondutor
RibotBOT (aptarimas | indėlis)
S robotas Keičiama: nl:Halfgeleider (elektronica)
Eilutė 49: Eilutė 49:
[[mn:Хагас дамжуулагч]]
[[mn:Хагас дамжуулагч]]
[[ms:Separa pengalir]]
[[ms:Separa pengalir]]
[[nl:Halfgeleider]]
[[nl:Halfgeleider (elektronica)]]
[[no:Halvleder]]
[[no:Halvleder]]
[[pl:Półprzewodniki]]
[[pl:Półprzewodniki]]

17:56, 27 spalio 2009 versija

Puslaidininkiaimedžiagos, kurių elektrinis laidumas yra tarp laidininkų ir dielektrikų laidumo. Esant ypač žemai temperatūrai (0 K), visos puslaidininkio medžiagos jungtys užpildytos ir laisvųjų krūvininkų nėra. Šildant ar švitinant puslaidininkį, jame atsiranda laisvųjų elektronų ir skylių (vietų, iš kurių yra išlėkę elektronai, ir kurių krūvis yra teigiamas). Energija, dėl kurios puslaidininkyje atsiranda laisvųjų krūvininkų, vadinama aktyvacijos energija.

Gryną puslaidininkį įjungus į elektros srovės grandinę, laisvieji elektronai juda prieš lauko kryptį, o skylės – lauko kryptimi. Toks laidumas vadinamas savituoju. Kuo didesnė temperatūra, tuo didesnis puslaidininkio laidumas ir mažesnė varža.

Puslaidininkių krūvininkų koncentracija keičiama į juos dedant priemaišų, kurių atomai ir jonai išsidėsto gardelės mazguose ir yra papildomi elektronų šaltiniai. Elektroninis priemaišinis laidumas vadinamas n tipo laidumu (jei įterpiamos donorinės medžiagos) arba p tipo laidumu (jei įterpiamos akceptorinės medžiagos).

Taip pat skaitykite