Sniego patranka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Sniego patranka Canmore Nordic Centre (Alberta, Kanada) slidinėjimo trasoje
Sniego patrankos purkštukai

Sniego patranka – įtaisas dirbtiniam sniegui gaminti slidinėjimo trasose, vaikų žaidimo aikštelėse, filmavimo aikštelėse ir kitur.

Įtaisas labai smulkiai purškia vandenį ir jį sušaldo. Sniego patrankas naudoja slidinėjimo kurortai, siekdami pailginti slidinėjimo sezoną. Dalis slidininkų mano, kad sniego patrankomis pagamintas sniegas yra prastesnis, nes nesudaro snaigių, o jo dalelės yra didesnio tankio negu natūralaus sniego.

Sniego patranką 1950 m. išrado ir užpatentavo Art Hunt, Dave Richey ir Wayne Pierce.

Kuriant sniego patrankas, siekiama maksimizuoti pagaminamo sniego kiekį, minimizuoti energijos sąnaudas ir žalingą poveikį aplinkai, pratęsti laikotarpį, kai galima gaminti sniegą.

Veikimo principas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sniego patrankos pagrindinė dalis būna specializuota vandens patranka arba galingas ventiliatorius. Vandens patrankos dideliu slėgiu švirkščia vandenį ir suspaustą orą, o ventiliatorinių patrankų pučiamas oro srautas toli nusviedžia išpurkšto vandens srautą.

Ventiliatorinė sniego patranka paprastai turi purkštukus, pro kuriuos į ventiliatoriaus varomą oro srautą įpurškia vandenį. Papildomi purkštukai išpurškia vandens ir suspausto oro mišinį, kuris atšaldamas (plečiasi ir vėsta suspaustas oras) sudaro smulkius ledo kristalėlius, veikiančius kaip kristalizacijos branduoliai.

Smulkūs migliniai vandens lašeliai susimaišo su ledo kristalėliais ir oro srauto nešami lekia. Jiems belekiant itin smulkiai išpurkštas vanduo garuoja ir jo temperatūra tiek krenta, kad vanduo ima kristalizuotis. Sistema veikia, kai oro temperatūra yra -2 °C ir net 0 °C. Kuo oras šaltesnis, tuo daugiau ir geresnio sniego pagamina sniego patranka. Kai oras yra sausas, tuomet sniegas formuojasi net +4,5 °C temperatūroje.